İşte Kripto Paralarda Siber Saldırılardan En Çok Etkilenen Ülkeler!

22

Siber güvenlik firması ESET’in son saldırı raporuna göre, kripto para birimlerine yönelik artan talep, kripto paralarda meydana gelen siber saldırıların sayısının artmasına neden oldu.

Kripto paraların popüleritesi saldırıların artmasına neden oldu

Slovak internet güvenlik şirketinin bulgularına dayanarak, kripto para birimleri daha popüler hale geldikçe, onlardan kâr etmeye çalışan kötü amaçlı yazılımların sayısı da artıyor. Kripto para madencileri, Eylül-Aralık 2020 ile karşılaştırıldığında Ocak-Nisan döneminde yüzde 22 artan kripto para saldırılarındaki artışın arkasındaki birincil faktör oldu. ESET’in dünya çapındaki telemetri verilerine dayanan raporun tehdit ve saldırı istatistikleri şunları aktardı:

Kripto para birimi tehditlerinden en çok etkilenen ilk üç ülke,  yüzde 8,9 ile Rusya, ardından yüzde 5,6 ile Tayland ve yüzde 5,3 ile Peru oldu.

Ocak ve Nisan 2021 arasında, ESET müşterilerinin cihazlarında keşfedilen çevrimiçi tehditlerin çoğu Rusya, Japonya, Peru, Polonya ve Fransa gerçekleşti. Mevcut verilere dayanarak, kripto para birimlerinin değerinin son aylarda hızla arttığı ve onları bilgisayar korsanları için çok daha çekici hale getirdiği göz önüne alındığında, siber saldırılardaki büyüme eğilimi kaçınılmazdır.

 Fidye yazılımı G7 zirvesine taşındı

ESET’teki baş araştırma görevlisi raporda şunları vurguladı:

Yüksek yatırım getirisi elde etmeye odaklanarak trend olan güvenlik açıklarını ve yapılandırma kusurlarını hızla kötüye kullanan siber dolandırıcıların endişe verici örneklerini görmeye devam ediyoruz.

Gözler G7 Zirvesinde: Kripto Paralar Biden Yönetimini Fena Kızdırdı!
 

Siber saldırıları için en yaygın hedef olmaya devam eden uzak masaüstü protokolünün (RDP) sürekli kullanımı, kripto para birimi tehditlerinde artışa ve Android bankacılık kötü amaçlı yazılım tespitlerinde keskin bir artışa neden oldu. Bu nedenle, ABD Başkanı’nın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, dolandırıcılık konusundaki artan endişeler göz önüne alındığında, Başkan Biden’ın fidye yazılımlarındaki dijital para birimleriyle ilgili sorunları G-7’de ele alma niyetinde olduğunu belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku