Kurumsal Yatırımcılar Yakında Aave Pro ile DeFi Sektörüne Girebilecekler!

21

Aave Pro, kurumsal yatırımcıların merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasına girmeleri için bir ray görevi görebilir.

Aave Pro başlangıçta 4 kripto para birimini destekleyecek

Cointelegraph’ın yeni bir raporuna göre, merkeziyetsiz kredi protokolü Aave, bu ayın sonlarında kurumsal yatırımcıların girebileceği bir platform olan “Aave Pro”yu piyasaya sürmeyi planlıyor. Aave’nin mevcut platformuyla aynı hizmetleri sunacak olan platform, dijital varlık saklama ve işlem platformu Fireblocks ile ortaklaşa piyasaya sürülecek. Yeni platformun,  Aave, Fireblocks ve Galaxy Digital CEO’ları Stani Kulechov, Michael Shaulov ve Mike Novogratz’ın yer aldığı “Kurumsal DeFi’de Sonraki Adımlar” başlıklı bir web seminerinde duyurulduğu bildirildi. Web seminerinin içeriğini özetlediği söylenen bir bildiride, şu ifadelere yer verildi:

Çeşitli kurumlardan gelen yoğun talep üzerine Aave Pro’yu piyasaya sürüyoruz. Platform başlangıçta yalnızca dört kripto para birmini destekleyecek: BTC, ETH, AAVE ve USDC. Ek olarak, Aave Pro’nun havuzları ana platformundan ayrı tutulacak. Ayrıca, sistemin yönetimini merkeziyetsiz hale getirme planlarımız var


Ek olarak, A- Pro, yalnızca Fireblocks’un ”Müşterinizi Tanıyın” doğrulama süreci tarafından onaylanan “kurumlar, şirketler ve fintech’lerin” platforma erişebilmesini sağlamak için Aave’nin V2 akıllı sözleşmelerine bir beyaz liste katmanı ekleyecek. Ayrıca Fireblocks, A- Pro’nun kara para aklama ve dolandırıcılıkla mücadele kontrollerinden sorumlu olacağını belirtti. ‘Aave-Pro’nun, şu anda yaklaşık 17 milyar dolar olan ekosisteminde kilitli toplam değeri büyük ölçüde genişletmesi planlanıyor.

Yeni platform twitter’da farklı tepkiler aldı!

CoinTelegraph’a göre, yeni platformun duyurusu Twitter’da ‘farklı tepkiler’ aldı. Bazı hevesli kullanıcılar, yeni platform Aave Pro’nun ilk kez anlamlı bir şekilde DeFi dünyasına giren kurumlar için bir ray görevi göreceğine dikkat çekti.Bununla birlikte, bazı kullanıcılar ise, sağlayıcı StakeHound’u belirleyerek Fireblocks aleyhine devam eden bir davaya işaret etti. Dava, 72 milyon dolarlık ETH içeren bir cüzdanın özel anahtarlarının silindiği iddiasıyla açılmıştı.

Aave ilk olarak, Mayıs ayında Kulechov’un platformun DeFi’ye atlamadan önce kurumların “pratik yapması” için “özel bir havuz” oluşturduğunu söylediğinde kurumsal dünyaya girdiğini duyurdu. Ayrıca, şirket, kurumsal yatırımcılar için DeFi hizmetlerini başlatmak için 2020’nin başlarında Compound ile ortaklık kurdu.

Aave nedir?

Sistem, Ethereum blockchain’de ERC-20 tabanlı, açık kaynaklı bir altyapıya sahip. Tüm DeFi projeleri gibi; aracıya ihtiyaç duymadan, akıllı sözleşmeler ve protokollerle desteklenerek çalışıyor. Sistem, Ethereum blokzincirinde Ether kredisi vermek için yaratılan projenin geliştirilmiş versiyonudur. ERC-20 tabanlı tüm kripto para birimlerinde borç alma ve borç verme gibi işlemlerin yapılması için  gerekli altyapıyı sağlar. Borç verenlerin, ellerindeki dijital varlıkları özel oluşturulan likidite havuzlarına koyup faiz elde ettiği; borç alanların da bu likiditeyi kullanma karşılığında ellerindeki varlıkları teminat gösterdiği bir sistem söz konusu.

Aave, madenciliği yapılan bir kripto para birimi değildir. Belirli aralıklarla sistem geliştiricileri tarafından arz edilir. En yüksek fiyatını 10 Şubat 2021’de 559,12 dolar ile görürken; en düşük fiyatını ise, 25,97 dolar ile 5 Kasım 2020’de gördü. Toplam arzı, 16.000.000 olan kripto paranın dolaşımdaki arzı ise, 12.368.893’tür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Financemagnates.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku