Paraguay’ın Bitcoin Yasa Tasarısına Büyük Tepki: Yolsuzluğu Teşvik Ediyor!

39

Paraguay, bugün yeni bir Bitcoin (BTC) yasa tasarısının sunulması bekliyor ve lider kripto para birimini düzenlemeye yönelik önemli bir adım atmaya çok yaklaştı. Ancak ortaya çıkan tasarı, bazı nedenlerden ötürü sert bir şekilde eleştirildi.

‘Paraguay’ın Bitcoin yasası başarısız Arjantin ve Kolombiya projelerinin kopyası’

Medya kaynakları, Kongre Üyesi Carlos Rejala ve Senatör Fernando Silva Facetti tarafından geliştirilen tasarının sızdırılmış bir kopyasına erişim sağladı. Tasarı, kripto para birimlerinin Paraguay Devlet Vergilendirme Müsteşarlığı’na kaydedilmesini gerektirecek. Ayrıca, siyasiler, kripto para madenciliği ve borsaların yanı sıra eşler arası pazarlar aracılığıyla ticareti de düzenlemeye yönelik somut adımlar atıyor. El Salvador’un Bitcoin hayranı başkanı Nayib Bukele’den ilham alan Rejala, lazer gözlerini taktı ve bir şekilde Bitcoin’i içerecek yenilikçi bir yasa üzerinde çalışmaya söz vererek azimle mücadele etti.

Yasa etrafındaki spekülasyonlar ve eleitiriler ise  medyaya yansıyor. Paraguaylı mimar ve teknoloji meraklısı Juan Pessolani, ilk aşamadaki taslağa erişim sağladığını söyledi. Pessolani, medyaya verdiği demeçte şunları söyledi:

Tasarının yüzde 90’ının, biri Arjantin Kongresi’nden, diğeri Kolombiya Kongresi’nden gelen önceki iki başarısız yasa taslağının harfi harfine kopyası olduğunu buldum. Ayrıca, Venezüellalı bir blogdan ve çok popüler olmayan bir virüsten koruma yazılımı sitesinden alıntılar vardı. Buralar, bilgili bir kişinin böyle önemli bir konuda bir proje için başvuracağı son yerler.

Paraguay Bitcoin (BTC)’i Ulusal Para Birimi Yapmaya Kararlı!
 

Rejala’nın kripto para yasası için temel olarak kullanılan Kolombiya metni, yıllar önce saf dışı bırakılmıştı. Kolombiyalı kongre üyesi Mauro Toro, Decrypt’e bir komisyonun farklı kamu ve özel kuruluşların işbirliğiyle yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını söyledi. Açık kaynaklı yazılım ve kripto para aktivisti Luis Benitez, Decrypt ile yaptığı görüşmelerde, kripto için önerilen vergileri ve bir kurtarma fonunu içeren Paraguaylı yasa tasarısını “son 10 yılda teknoloji konularında hazırladığım gördüğüm en üzücü belgelerden biri” olarak nitelendirdi.

Mevcut halinde onaylanması ters tepki yaratabilir!

Benitez, yasal metni analiz etmesi için Carlos Rejala tarafından davet edildiğini ve bunun Juan Pessolani tarafından sızdırılanla aynı olduğunu doğruladı. Ancak, katılımcıların yeni, daha açık ve daha katılımcı bir teklif üzerinde çalışmayı kabul ettiğini söyledi. Bu, kendi önerisi üzerinde çalışan Senatör Facetti’nin resme girmesinden sonra geldi. Facetti’nin önerisi, Rejala’nın aynı temel hedeflerini paylaştı: madencilik, borsalar, işlemler ve vergiler için yasal bir çerçeve sağlamak üzere kripto para ekosistemini düzenlemek. Bu teklif, ülkenin Fintech tarafından onaylandı. Partisi Kongre’de yalnızca iki sandalyeye sahip olan Rejala’nın aksine Silva Facetti, ülkenin ana muhalefet partilerinden biri olan Otantik Radikal Liberal Parti’nin lideri. Bitcoin yasasının geçme şansı aniden arttı. Sonuç olarak, iki kongre üyesi, projelerine biraz şans tanımak için ortak bir yasa tasarısı üzerinde çalışacaklarını duyurdular. Pessolani, mevcut haliyle onaylanması halinde tasarının ters etki yapabileceğinden korkuyor ve şunları vurguluyor:

Paraguay’daki Bitcoin Yasası taslağı yeniliği teşvik etmiyor, teşvik oluşturmuyor ve toplum için ekonomik kalkınma fırsatları yaratmıyor. Aksine, bazıları için engeller ve dezavantajlar, bazıları için ise faydalar yaratıyor ve yolsuzluğu teşvik ediyor.

Paraguay Bitcoin (BTC)'i Ulusal Para Birimi İlan Etmeye Hazırlanıyor!
 

Bu arada Benitez, ayrıntılar kusurlu olsa bile tasarının amaçlarını değerli buluyor. Ona göre, Paraguaylı kripto ekosistemindeki şirketler ulusal bankacılık sistemiyle ilgili sorunlar yaşadılar. Yönetmelik bunu çözebilir. Yine de, Paraguay gerçeğiyle daha uyumlu bir yasanın geliştirilmesine dahil olmak istiyor. Rejala, elinde ne olduğundan tam olarak emin olmasa da ilerlemeye hazır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Decrypt.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku