ABD’de İki Senatör Kripto Paralar İçin Harekete Geçti!

82

Amerikalı senatörler, iki büyük fidye yazılımı saldırısının ardından kripto para birimleri üzerinde daha fazla düzenleme yapılmasını istiyor.

Kripto paraların anonimliği tehdit teşkil ediyor

İstihbarat Komitesindeki iki senatör, kongre’nin kripto para birimlerini düzenlemek ve izlemek için daha fazla önlem almaları gerektiğini önerdi. Öneriler, bir ay içinde kripto para birimlerinde ödeme talep eden ikinci bir büyük fidye yazılımı saldırısının ardından geldi. Forbes’a göre, Senatör Roy Blunt, Pazar günü NBC News’de, kripto para birimleri ve sağladıkları anonimlik hakkında sert uyarılarda bulundu.

 

Colonial Pipeline ve meatpacker JBS’ye yapılan iki fidye yazılımı saldırısı, yaygın gaz kıtlığına ve et fabrikasının kapanmasına neden oldu. Colonial, bilgisayar korsanlarına Bitcoin olarak yaklaşık 4,4 milyon dolar ödedi ve  JBS’nin ise fidye ödeyip ödemediği belli değildi. JBS, saldırının muhtemelen Rusya merkezli bir suç örgütünden kaynaklandığını bildirdi. FBI, Colonial Pipeline’a yapılan saldırıyı DarkSide adlı Rusya ile bağlantılı bir grubun düzenlediğine inanıyor.

 Fidye yazılımı saldırıları artıyor

Blunt, milletvekillerinin kripto para birimlerinin “perde arkasında” çalışmasına izin vermemeleri gerektiğini ve bu dijital varlıkları bilgisayar korsanları için “tercih edilen fidye ödemesi” olarak nitelendirdi. Senatör, çoğu suç için nakit paranın hala en çok tercih edilen para birimi olduğunu kabul etmedi. Her ne kadar yüksek anonimlik özelliklerine sahip kripto para birimlerinin bu tür saldırılar için popülaritesi artıyor.

Senatör Mark Warner, bir şirket ödeme yaparsa, daha fazla şeffaflık olması gerektiği çağrısında bulundu. Dünya çapında 18 bin hükümet ve özel ağa bilgisayar virüsü salan Rus bilgisayar korsanlarının siber saldırısına atıfta bulunarak şunları söyledi:

Gerçekten endişelendiğim şey, geçen yıl meydana gelen devasa, sistem genelindeki saldırıyı, SolarWinds saldırısını görmemiz erek. Bu saldırı sistemimizi kapatmaya yönelik bir çaba olsaydı, ekonomimiz durma noktasına gelirdi.

Geçen hafta bir WSJ raporuna göre, Biden Yönetimi kripto para birimlerinin hem saldırılarda oynadığı rolü inceliyor hem de özellikle kripto para borsaları aracılığıyla işlemleri izlemenin yollarını araştırıyor.Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Anne Neuberger, ödemelerin ne zaman ve nasıl izleneceğini belirlemek için uluslararası hükümetlerle koordinasyona başladı.

Bitcoin’i yasaklamak çare değil

Şu anda kar amacı gütmeyen bir istihbarat paylaşım grubu olan Siber Tehdit İttifakı’nın CEO’su olan eski bir Obama yönetim yetkilisi olan Michael Daniel, bu konu hakkında şunları söyledi:

Dünyada sorumlu, olgun bir para birimi olmanın getirdiği bazı sorumluluklar var.

ABD’deki Bitcoin ödemelerindeki kısıtlamalar veya daha sıkı düzenlemelerin fidye yazılımlarındaki büyümeyi yavaşlatması pek olası değil. İşlemlerin çoğu, Washington’un kavrayışının ötesinde, denizaşırı ülkelerde gerçekleştirilir ve suçlular, son derece anonim Monero (XMR) gibi diğer kripto para yöntemlerine kolayca geçebilirler. Tüm kripto para endüstrisine balyoz vurmak yerine, belki de bu politika yapıcılar, firmaları siber saldırılara karşı korumak için güvenliklerini güçlendirmeye teşvik etmelidir.

Kaynak Cryptopotato.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku