Son Dakika: Hazine Bakanı O Bitcoin Borsası İçin Konuştu!

295

Dünyanın en büyük Bitcoin ve kripto para borsalarından biri olan FTX’in iflası, bir süredir tüm dünyanın gündeminde. FTX’le ilgili birbiri ardına yapılan açıklamalara Türkiye’de katıldı. Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, batık Bitcoin borsası FTX için inceleme başlatıldığını duyurdu. İşte ayrıntılar…

Batık Bitcoin borsası inceleniyor

Darphane’nin 555. yılı için düzenlenen bir etkinliğe katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaptığı açıklamalarda, geçtiğimiz hafta iflasını açıklayan Bitcoin borsası FTX ile ilgili de konuştu. Nebati, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) FTX ile ilgili araştırma başladığını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, MASAK’ın FTX’in ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde inceleme başlattığını belirtti.

bitcoin

Bununla birlikte, Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, FTX ile ilgili geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK tarafından yapılan açıklamada, konu ile ilgili inceleme başlatıldığı açıklanmıştı. MASAK FTX ile ilgili gelişmeleri dikkatle takip ederek yakından izlediğini ve gerekli tedbirleri ivedilikle aldığını belirtti. Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK resmi açıklamasında şunları bildirdi:

FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 s. Kanunun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.

FTX’in çöküşünün etkileri büyüyebilir

FTX hakkında incelemelerin hemen başlatıldığını ve batık Bitcoin borsası ile ilişkisi bulunan şahıs ve kurumların banka hesaplarına yapılan işlemlerin askıya alındığı açıklandı. Bununla beraber kripto para borsası FTX’in çöküşünün etkileri kripto para sektöründe fazlasıyla görülüyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Maliye Bakanlığı, FTX’e yönelik soruşturma başlatmıştı. Bununla birlikte, FTX’in çöküşünün etkileri giderek artabilir.

bitcoin

Kripto para ticaret firması Genesis’in iflas etmiş kripto firmaları FTX ve Three Arrows Capital’e maruz kalması, anaDijital Para Birimi Grubu (DCG) ve Grayscale’i de sıkıntıya sokuyor. Son yapılan açıklamalara göre, Barry Silbert’in DCG’sinin Genesis’e 1,1 milyar dolardan fazla borcu olduğu ortaya çıktı. Bazı kripto para uzmanları, DCG’nin olası çöküşünün dev Bitcoin borsası FTX’in çöküşünden daha fazla kripto para piyasası dalgalanmasına sebep olabileceğini ve çok daha büyük etkisi olacağını iddia ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku