FINRA’dan Kripto Para İncelemesi! Bunları İçeriyor

5

Bir Amerikan düzenleyici kurumu, FTX borsasının çöküşünün ardından kripto para iletişim uygulamalarını incelemeye başladı. Üye aracı kurumları ve borsa piyasalarını düzenleyen Finansal Endüstri Düzenleme Kurumu, bu haftanın başlarında yapılan bir duyuruya göre, bazı şirketlerden “tüm perakende iletişimlerini sağlamalarını” istiyor.

Kripto para reklamları ve iletişim kanalları inceleniyor

Amerikan iç düzenleyici kuruluşu olan Finansal Endüstri Düzenleme Kurumu (FINRA), firmanın kendileri tarafından sunulan kripto para ürünleri ve hizmetleriyle ilgili perakende iletişimlerine yönelik bir inceleme başlattı. Düzenleyici kurum, resmi bir bildiride, firmalar hakkında 1 Temmuz ile Eylül ayı sonu arasında perakende iletişimlerini nasıl ele aldıklarına dair inceleme başlattığını duyurdu.

kripto para

Herhangi bir 30 günlük süre içinde 25’ten fazla perakende yatırımcıya verilen veya sunulan herhangi bir yazılı (elektronik dahil) mesaj, FINRA’ya göre “perakende iletişimi” olarak adlandırılır. Ayrıca iletişim yazmanın yanı sıra video, sosyal medya, mobil uygulamalar ve web siteleri için de geçerlidir. İnceleme bildiriminde FINRA, firmalardan her bir iletişim için, ilk kez kamuya açıklandığı tarih, FINRA’nın reklam düzenleme departmanına sunulup sunulmadığı, firmadaki bir müdürün iletişimi onaylayıp onaylamadığı ve iletişimde belirtilen kripto varlıklarını veya hizmetlerini tanımlayıp tanımlamadığı gibi ek bilgiler sağlamalarını istedi.

Düzenleyiciler için, reklamlar büyük bir endişe kaynağı

İlgili uyumluluk kurallarına veya materyallerine ek olarak, FINRA, firmaların iletişimlerin “incelenmesi, onaylanması, kayıt tutulması ve yayılması” için yazılı denetim prosedürleri sunmalarını talep etti. Ayrıca, mesajların üretimi veya dağıtımı konusunda bağlı kuruluşlarla yapılan sözleşmeler ve bu tür bağlı kuruluşların hedef kitle hakkında sahip olabileceği bilgiler hakkında bilgi talep etmiştir. Soruşturma, perakende kripto ürünlerinden veya hizmetlerinden herhangi birinin yanlış tanıtılıp tanıtılmadığını araştırmak amacıyla 14 Kasım’da başladı. Kripto boğa koşusunun zirvesinde, kripto para reklamları birçok markanın ve ünlünün lezzeti haline geldi.

kripto para

Kriptoarena.com olarak da bildiridğimiz gibi, kripto para reklamları Super Bowl 2022’yi de yönetti ve FTX o zamanlar en çok konuşulan reklamlardan biriydi. Hazırlanan göz alıcı reklamların çoğunun herhangi bir reklam standardına uymadığı ve yüksek getirileri yüceltirken kripto yatırımlarıyla ilişkili riskleri gizlediği göz önüne alındığında, düzenleyiciler için büyük bir endişe kaynağı haline geldi. FTX kripto borsası için marka elçileri olan Tom Brady, Larry David ve Steph Curry gibi birçok ünlü, bir sınıf davasıyla karşı karşıya. Dava, ünlülerin FTX’in ülkenin dört bir yanından gelen sofistike olmayan yatırımcılardan yararlanmak için tasarlanmış hileli planının reklamını yaptığını iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku