Norveç şu anda dolaylı olarak 570 Bitcoin’i elinde tutuyor!

0 0

Bitcoinin benimsenmesi dolaylı bir şekilde de olsa Norveç hükümetinin yüksek hazinesine ulaştı.

Norveç şimdi Bitcoin tutuyor

Arcane Research tarafından hazırlanan bir rapora göre Petrol Fonu olarak da bilinen Norveç Devlet Emeklilik Fonu 375 milyon dolar üzerinde öncü dijital varlığa sahip kurumsal yazılım firması MicroStrategydeki holdingleri aracılığıyla Bitcoin piyasasına maruz kalıyor.

“MicroStrategy Bitcoin alması neden Norveç Fonunun Bitcoin sahibi olduğu anlamına geliyor?” diye aklımıza gelebilir çünkü halka açık herhangi bir şirket yabancı topraklarda gayrimenkul veya hazine fonlarını kullanarak diğer varlıkların satın alınması gibi aşırı büyük bir yatırım peşinde koşmadan önce  hissedarların çoğunluğundan (veya hepsinden) bir onay gereklidir.

Onaylandıktan sonra tüm hissedarlar daha sonra paralarının aktığı varlık için sıkı bir durum tespiti yaparlar yani Norveç Fonu MicroStrategynin Bitcoin satın alma ve tutma kararını hem onayladı hem de kabul etti.

Fon da küçük değil. Raporda Petrol Fonu olarak da bilinen Norveç Hükümeti Emeklilik Fonu tüm küresel hisse senetlerinin yüzde 14ü dahil olmak üzere 1 trilyon ABD dolarının üzerinde varlığa sahip olduğunu ve onu dünyanın en büyük bağımsız varlık fonu yaptığını belirtti.

Arcane blogunda “MicroStrategydeki mülkiyet payları sayesinde (31 Aralık 2019 itibarıyla yüzde 151) Norveç Devlet Emeklilik Fonu artık dolaylı olarak 5776 bitcoin (~ 575 ​​MNOK 63 milyon USD) tutuyor.”

Daha fazla Bitcoin mi?

Ölçüt Norveç hükümetini gelişen Bitcoin pazarına maruz kalan ilk gelişmiş ülkelerden biri yapıyor. Paul Tudor Jones ve diğerleri gibi fon yöneticilerine küresel enflasyona ve kasvetli bir ekonomik görünüme karşı bir koruma olarak dijital varlık sınıfına dönmek için katılıyor.

Arcane ayrıca Emeklilik Fonunun MicroStrategy aracılığıyla Bitcoine maruz kalmanın yanı sıra diğer yatırımlar yoluyla ek Bitcoin maruziyetine sahip olabileceğini belirtti.

Bu arada dünyanın en büyük iki sermaye ve yatırım fonlarından ikisi – Vanguard ve Blackrock Advisors – MicroStrategydeki yatırımları yoluyla artık Bitcoinin sahipliğinde Arcane şunları söyledi:

“BlackRock (5829.3 BTC ~ 63.8m USD) ve The Vanguard Group (4482.9 BTC ~ 49.1m USD) MicroStrategydeki sahiplik payları aracılığıyla büyük miktarda Bitcoine sahip.”

Norveç Fonunun Bitcoin satın alma onayı ülkenin dijital para birimleri ve varlıklar hakkındaki olumlu politikalarının bir uzantısıdır.

Norveç 2030 yılına kadar nakitsiz bir toplum olmayı planlıyor. 

Raporlar Norveçin artık “fiilen nakitsiz” olduğunu ve hem düzenleme hem de altyapının 2030 yılına kadar tamamen nakitsiz bir ulus haline gelmesini istediğini gösteriyor.

Ancak şimdi bu yolculuğa Bitcoin de dahil oldu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku