Instagram, NFT Paylaşma Özelliğini 100’den Fazla Ülkeye Açıyor!

8

WhatsApp ve Instagram gibi popüler platformların sahibi olan Meta, (eski adıyla Facebook) 4 Ağustos’ta paylaşılan güncelleme ile mevcut durumda yalnızca ABD’de seçili içerik üreticilerine sunulan NFT özelliğinin uluslararası kullanıma açılacağının müjdesini verdi. İşte ayrıntılar…

NFT özelliği birçok ülkede kullanılabilecek

Instagram, kullanıcılarının sahip oldukları NFT’leri ücretsiz bir şekilde profillerinde sergilemelerine olanak sağlayan bu özellik, Meta’ya göre Afrika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Amerika kıtasında 100’den fazla ülkeye götürülecek. İlk olarak 10 Mayıs’ta başlatılan bu özelliği kullanmak isteyenlerin Rainbow, MetaMask, Trust Wallet veya yeni desteklenmeye başlayan Coinbase Wallet ve Dapper Wallet cüzdanlarını Instagram hesaplarına bağlamaları gerekiyor.

NFT özelliği başlangıçta Ethereum (ETH) ve (Polygon) blockchain ağlarını desteklerken, Meta desteklenen ağlar arasına Flow’un da eklendiğini duyurdu. Şirket, ileride Solana (SOL)’yı da bu listeye eklemek istiyor. Meta, yaptırğı duyuruda şöyle belirtti:

Bu alandaki ilk çabalarımızın farklı sesleri güçlendirmesi ve yeterince temsil edilmeyen gruplara NFT gibi yeni dijital varlıklara erişim sağlamamız çok önemli. NFT desteği sunarak erişilebilirliği iyileştirmeyi, alana girişe engelleri azaltmayı ve NFT sektörünü tüm topluluklar için daha kapsayıcı hale getirmeye yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Facebook, 2021 yılında ismini META olarak değiştirerek önemli bir adım attı

2004’te kurulan ve kısa sürede en popüler internet sitelerinden biri haline gelen Facebook, Ekim 2021’de aldığı yeniden yapılanma kararıyla adını Meta olarak değiştirdi. Şirketin gelecek planlarını yansıtan bu değişiklik, sosyal medya devinin platformu bir metaverse’e dönüştürme vizyonuyla gerçekleştirildi. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz haziran ayında yaptığı açıklamada metaverse’ün önümüzdeki birkaç yıl boyunca işlerinin büyük bir ayağı olacağını söylemiş ve “Bu on yılın sonuna kadar milyarlarca kişiyi metaverse ile tanıştırmayı umuyoruz,” diye belirtmişti. Meta, Facebook’a da NFT desteğinin getirilmesi için çalışmalara devam edildiğini açıkladı.

nft

Non-Fungible Token (NFT), en kısa tanımıyla başka bir eşi daha bulunmayan kripto varlıklardır. Koleksiyoner ürünlerinden sanal ayakkabılara, sanal oyun içeriklerinden dijital mülklere, eşsiz olan birçok dijital varlığı temsil etmektedir. NFT’ler blockchain teknolojisi kullanılarak üretilmektedir. Çağımızın getirdiği teknolojik yenilikler ile birlikte dijital ürünlere sahip olmak insanlar arasında yaygınlaşmış ve 2017 senesinden beri NFT’lere milyonlarca dolar para harcanmıştır. Arz talep dengesi, tüm değeri olan varlıklarda olduğu gibi NFT’lerde de fiyatların belirlenmesini sağlamaktadır. NFT’lerin eşsiz olması sebebiyle satılan ürünler koleksiyon ürünü olarak kabul edilmekte ve değerleri çok yüksek olmaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku