Moderna Aşısının Delta Varyantı Üzerindeki Etkisi Altın Fiyatlarına Yansıyor!

34

Altın fiyatları, Salı günü Nisan ortasından bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra, dün toparlandı. Altındaki toparlanma, Moderna’nın Covid-19 aşısının, şu anda birkaç ülkede yeni karantinalara neden olan virüsün güçlü Delta versiyonuna karşı etkili olduğuna dair raporlarla tetiklenmiş gibi görünüyor.

Altın fiyatları ivme kazanıyor

Moderna aşısının başarısı, uzun vadeli ekonomik krizi korkularını hafifletti. Bu gelişme, beklenenden daha erken parasal sıkılaştırmanın getiri sağlamayan külçenin cazibesini azaltabileceği yönündeki spekülasyonları körükledi. Şu anda altın fiyatları 1.755 dolar ila 1.765 dolar bölgesinde desteğin üzerinde kalmaya devam ediyor, ancak yükseliş RSI ayrışması aşağı yönlü ivmenin azaldığını gösteriyor. Bu bir konsolidasyon aşamasından başka bir şey olmasa da, bir yükselişin başlangıcı da olabilir.

1.797 dolar ila 1.808 dolar bölgesi, kısa vadeli direnci temsil ediyor ve günlük kapanış bazında teyit edilen seviyenin üzerinde bir kırılma, 1850 dolara doğru bir tırmanışa kapı açıyor. Öte yandan, desteğin kırılması Mart ayının düşük seviyesi 1676.10 dolar’ı test etmenin yolunu açabilir.

 Dünya bankasından kritik açıklama

Finbold tarafından daha önce bildirildiği gibi, Dünya Bankası, büyük ülkelerdeki talep kısıtlı kaldığı için 2021 ve 2022’de altın fiyatı düşmeye devam edeceğini belirtti. Aynı şekilde, Ticaret Ekonomisi uzmanları, Federal Rezerv’in faaliyetlerine dayanarak altının önümüzdeki 12 ay boyunca düşüş trendine gireceğini tahmin ediyor. Ayrıca, Cuma günü PCE raporunda yayınlanan istatistikler, gelecekteki enflasyon olasılığını güçlendirdi, ancak yukarı yönlü bir sürprizin olmaması altının bir miktar destek kazanmasına yardımcı oldu; altının önümüzdeki 12 ay boyunca 1400 dolar ila 1.750 dolar a arasında işlem görmesi bekleniyor.

Altın Temmuz Ayında Gözde Yatırım Aracı Olur mu?

Haziran ISM imalat anketi, sektör faaliyeti büyüme oranının art arda üçüncü ay düştüğünü ortaya koyacak gibi görünüyor. Benzer Markit PMI verileri, yavaşlamayı adaletsiz tedarik zincirleri ve işgücü kıtlığı gibi kapasite sınırlamalarına bağlar. Ayrıca, Haziran ayı resmi ABD istihdam verileri Cuma günü açıklanacak ve trader’lar her ikisi de Fed’in hesaplamalarında kritik girdiler olarak görülen bordro artışı ve ücret enflasyonu belirtilerini dikkatle izliyor. Hammadde maliyetlerindeki artışla birlikte enflasyon yükselmeye devam etti ve girdi enflasyonunda rekor bir artış yaşandı. Ayrıca şirketler, nihai fiyatların da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte, müşterilere daha büyük masraflar yüklemekten çekinmediler. Aydan aya yavaşlamaya rağmen, ISM verileri bunun Federal Rezerv’de daha hızlı bir sert dönüşüne yönelik bahisleri artırabileceğini yansıtıyor ve bu da muhtemelen ön faiz oranlarını ve ABD dolarını yükselterek altın fiyatlarına daha da zarar verebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku