ABD’li Üst Düzey Diplomattan El Salvador’a Çarpıcı Bitcoin Tavsiyesi!

30

Bitcoin (BTC)’in Latin Amerika ülkesi El Salvador tarafından son zamanlarda ulusal bir para birimi olarak benimsenmesi, IMF gibi küresel finans kurumları tarafından eleşiri yağmuruna tutuldu. Latin Amerika ülkesi, COVID-19 pandemisinin neden olduğu ekonomik krizi atlatmak için mücadele ederken, Uluslararası Para Fonu’ndan alacağı 1 milyar dolarlık finansman planı kritik bir rol oynuyor.

Victoria Nuland Bitcoin sorunun çözülmesini istiyor

IMF ve El Salvador yetkilileri, Latin Amerika ülkesinin tartışmalı yasayı geçirmesinden bu yana son birkaç haftadır istişare halindeydi. Bu ayın başlarında IMF sözcüsü Gerry Rice şunları söyledi:

Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak benimsenmesi, çok dikkatli analiz gerektiren birçok makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getiriyor. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişarelerimize devam edeceğiz.

ABD’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, 30 Haziran Çarşamba günü, bölge gezisi kapsamında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ile görüştü. Reuters’in bildirdiğine göre diplomat, IMF ve El Salvador’un Bitcoin ile ilgili sorunu çözmesini umduğunu söyledi. Uzmanlar, bu ifadelerin dolaylı olarak Bitcoin kararının tekrar düşünülmesi ve geri adım atılması anlamına gelebileceğini iddia ettiler. IMF, El Salvador‘un Bitcoin’i benimsemesiyle ilgili endişeleri dile getirirken, 1 milyar dolarlık finansman anlaşması hala askıda ve tartışılıyor.

El Salvaor’un BTC kararına eleştiriler sürüyor

El Salvador’un tarihi Bitcoin yasası, küresel finans dünyasında yeni bir öncelik oluşturuyor. Yasanın uygulanması ülke genelinde 7 Eylül’e kadar gerçekleşecek. Bu yasa ile Bitcoin yasal bir para birimi haline gelecek, yani mal ve hizmetlerini sunan herkes ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmek zorunda kalacaklar. Bu, Bitcoin’i ülkenin diğer yasal para birimi olan ABD Doları ile eşit bir konuma getiriyor. İlginç bir şekilde, Dünya Bankası, Bitcoin’in ülke içinde para birimi olarak yasal olarak uygulanmasında El Salvador’un yardım isteğini reddetti. Ancak, El Salvador’un imdadına, ülkeye yardım etmeye hazır olan Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası (CABEI) geliyor.

El etir p'u: Benimsenme Artıyor!

Ayrıca, IMF ile devam eden sürtüşmenin ortasında, Bitcoin evangelisti Max Keizer, El Salvador’a IMF kredilerinden kurtulması için Bitcoin ‘Volkan Tahvillerini’ satmasını önerdi. Tahviller, El Salvador’un fazla jeotermal enerji üretimine bağlanacaktır. Başkan Bukele, El Salvador’da temiz enerji kullanarak Bitcoin madencilik tesisleri kurmaya hevesli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku