İrlandalı Milletvekili: Avrupa’nın Acilen Sıkı Kripto Para Düzenlemelerine İhtiyacı Var

11

İrlandalı bir Avrupa Parlamentosu (MEP) üyesi, Avrupa’da daha da katı stable-coin ve kripto para düzenlemeleri istiyor. İrlanda Midland Northwest’i temsil eden Avrupa Parlamentosu Üyesi (MEP)  Chris MacManus, Avrupa’da katı kripto düzenlemeleri çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu üyesi: kripto paralar konusunda ciddi düzenlemeler gelecek

Çarşamba günkü bir rapora göre, Sinn Féin partisinden olan bir Avrupa Parlamentosu üyesi, Avrupa Birliği’nin önerilen kripto para birimi düzenlemeleri konusunda toptan değişiklikler istiyor. MacManus, bölgedeki kripto yasalarını katılaştırmayı amaçlayan AB’ye 45 farklı yasa değişikliği önerisi sundu. İrlandalı MEP, önerilen kripto düzenlemelerini detaylandırarak şunları söyledi:

Tekliflerime göre, tüm yeni ve mevcut kripto para birimlerinin Merkez Bankası gibi ‘uzman bir otorite’ tarafından yetkilendirilmesi gerekecek. Şu anda, para birimi kurucuları, herhangi bir inceleme yapmadan, kriptoların amacını ve teknolojisini özetleyen bir tanıtım yazısı sunmak zorunda. Önermiş olduğum yasa değişikliklerine göre bu tanıtım yazısı ayrıca çok daha fazla ayrıntı ve şeffaflık gerektirecek.

MacManus ayrıca kripto madenciliğin takibini yapıyor ve Avrupa Parlamentosu üyesi, devlet yetkililerinin herhangi bir projeye yetki vermeden önce kripto faaliyetlerinin potansiyel çevresel etkilerini incelemek zorunda kalacağını belirtiyor.

MacManus’un önerdiği yasa değişiklikleri VASP’leri de kapsıyor

İrlandalı Avrupa Parlamentosu üyesinin önerisi, stabilecoin ihraççıları ve sanal varlık servis sağlayıcıları (VASP’ler) için de düzenlemeler içeriyor. Stabilecoin’lerde MacManus, ihraççıların dolaşımdaki token’lerin değerini desteklemek için yeterli sermayeye sahip olmalarını çağrısında bulundu.

Böyle bir hüküm, stablecoin sahiplerinin yasal para birimi desteğine dayalı olarak “kripto paralarının” değerini telafi edebilecekleri anlamına gelir. MacManus, borsalar, cüzdanlar ve üçüncü taraf emanetçileri gibi VASP’ler için AB’nin kripto yasalarının müşteri koruma politikalarını zorunlu kılmasını istiyor.

Kripto para düzenleyici önergeler sektör paydaşları arasında önemli tartışmalara neden oldu

MacManus’a göre, sunmuş olduğu öneriler, suç faaliyetlerinde sanal para birimlerinin kullanımıyla mücadele ederken kripto piyasasının şeffaflığını ve güvenliğini artırmaya yardımcı olacak. Mayıs ayında İrlanda Merkez Bankası finansal davranış direktörü Derville Rowland da Bitcoin’in düzenleyiciler için büyük bir endişe kaynağı olduğu konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Eylül 2020’de Avrupa Komisyonu, bölge çapında kripto para birimi düzenlemeleri getirme çabalarının bir parçası olarak Kripto Malvarlıklarında Piyasalar (MiCA) başlıklı düzenleyici bir önerge yayınladı. Bu öneri, önerilen kripto kurallarının gelişmekte olan kripto ve Blockchain girişimlerinin gelişimini engelleyeceğine dair Uluslararası Güvenilir Blockchain Uygulamaları Birliği (INATBA) uyarısıyla sektör paydaşları arasında önemli tartışmalara konu oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku