İrlanda Kripto Para Borsaları İçin Yeni Düzenleme Getiriyor!

0 47

İrlanda, kullanıcıların anonim olarak kripto para ticareti yapmalarını engelleyecek yeni bir düzenleme önerdi.

Yeni kara para aklama (AML) kuralları, kripto para birimlerinin önümüzdeki aydan itibaren bu para birimlerinin anonim ticaretini engelleyecek önlemleri uygulamaya başlamasını gerektiriyor.

İrlanda Kripto Para Düzenleme Standartlarını Güçlendiriyor

Yönetmelik, kripto para borsalarını içeren geniş bir kripto para birimi varlıkları grubu olan Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcılarını (VASP’ler) hedefliyor. Bu düzenlemeyle birlikte,  şirketler hem AML hem de terörizmin karşı finansmanı engellemek için İrlanda Merkez Bankası’na kaydolması gerekecek. Düzenleme, Avrupa Birliği’nin en son AML şartına uygun bir karar.

2020’de İrlanda hükümeti, kripto para birimlerini kısıtlayacağını belirtmişti. Bu girişim aynı zamanda terörizmin finansmanı ve AML sorunlarına karşı koymaya odaklandı. Yönetmelikte yapılan en son değişiklik, geçen yıl gerçekleşen bu tartışmanın devamı niteliğinde.

İrlanda Bir Dönüm Noktasında

Ancak İrlanda’nın kripto para birimleri konusundaki tutumu hiç de kötü değil. Analistler, Brexit’in ülkeyi fintech inovasyonu için bir merkez haline getirebileceğine inanıyor, hatta ConsenSys İrlanda Genel Müdürü Lory Kehoe, İrlanda’nın “bir dönüm noktasında” olduğunu söyledi.

Kripto para birimini eleştirenler, fiat para terörizmin finanse edildiği en büyük araçlardan biri olmaya devam etse de, dijital varlıkların terörizmi finanse etmek için kullanılabileceğini savundu. Benzer şekilde, Bitcoin işlemlerinin anonim olduğunu savunuyorlar ki bu doğru değil. Ancak paranın izini sürmek son derece zordur.

İrlanda’nın AML ve terörizmin finansmanı sorunlarıyla mücadeleye yönelik tedbirleri dünyadaki en katı tedbirlerle karşılaştırıldığında hafif kalıyor. Hatta daha dostane olduğu bile söylenebilir. Öte yandan diğer ülkeler, varlık sınıfına doğrudan yasaklama getirmeyi düşünüyor.

Hindistan, özel kripto para birimlerini yasaklamayı ve kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi düşünüyor. Yetkililer henüz resmi bir açıklama yapmamalarına karşın, önümüzdeki haftalarda resmi bir karar gelecek gibi. Bu, Hindistan’ı kripto paralara en katı yaklaşımlardan birine sahip bir ülke yapacaktır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku