MicroStrategy Yöneticileri Hisselerini Satıyor: Sebebi Bitcoin Olabilir mi?

317

Bilançolarında Bitcoin (BTC) tutan halka açık şirketlerin trendini başlatan Fortune 500 şirketi MicroStrategy, geçtiğimiz günlerde SEC’e aylık raporlarını sundu. En son başvuru, şirketteki bazı üst düzey yöneticilerin hisselerini boşalttığını ortaya çıkardığı için kripto topluluğunu telaşlandırdı.

Bitcoin benimsemesinde öncü bir şirket olan MicroStrategy’nin yöneticileri hisselerini satıyor

Geçtiğimiz haziran ayında yaklaşık 500 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığını duyuran ünlü yazılım şirketi MicroStrategy’nin bazı yöneticilerinin hisselerini satması paniğe neden oldu. SEC’e yapılan aylık başvuru, şirketin menkul kıymetlerinin hak sahipliğindeki değişiklikleri ortaya çıkardı. Bir Bloomberg raporu hem Finans Direktörü Le Phong’un hem de Baş Teknoloji Sorumlusu Timothy Lang’in geçen ay her biri yaklaşık 7 milyon dolar değerinde hisse senedi sattığını vurguladı. CFO ve CTO’nun yanı sıra şirketteki diğer yöneticilerin de hisselerini tasfiye ettiği bildirildi. Çünkü üst düzey 8 yöneticinin toplam kârının 125 milyon dolar civarında olduğuna inanılıyor.

MicroStrategy’deki üst düzey yöneticilerin yaptığı satışlar, şirketin Bitcoin satın alma çılgınlığını durdurma niyeti göstermediği bir zamanda geliyor. Birçoğu bunun, yöneticilerin mevcut kar elde etmesinin arkasında potansiyel bir neden olabileceğine inanıyor. Şirketin CEO’su Michael Saylor, BTC konusunda yükseliş eğilimini sürdürmeye devam ederken, yöneticiler fiyattaki volatilite nedeniyle kâr elde ediyor gibi görünüyor.

MicroStrategy yöneticileri kâr mı alıyor yoksa memnuniyetsizliği mi artıyor?

Ağustos 2020’nin sonuna doğru Bitcoin satın almaya başlayan MicroStrategy, o zamandan beri toplam 2 milyar doların üzerinde yatırımla birden fazla satın alma gerçekleştirdi. Firmanın bilançolarında şu anda değeri yaklaşık 1,5 kat artan 100.000’den fazla BTC bulunuyor. Lider kripto para biriminin bilançolarına eklenmesinden bu yana geçen yıl 5 kattan fazla artan şirket hisselerinin fiyatına da yardımcı oldu.

Birçoğu, şirketteki üst düzey yöneticilerin, CEO Saylor gibi her şeyi riske atmaya istekli olmayabileceğine inanıyor. MicroStrategy, Bitcoin varlıklarının başa baş noktasına yakın olduğu Mayıs satışları sırasında çok baskı altındaydı. Ancak Saylor, satış planları olmadığını ifade etmeyi sürdürdü. Dışarıdan pek çok kişi, hisse senedi satış seçeneğinin şirkette artan bir hoşnutsuzluğu yansıtabileceğine inanıyor. Çünkü kimse hisse senedinin fiyatının artacağına inanırsa satmaz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku