İşte Bitcoin (BTC)’deki Düşüşün Arkasındaki Neden! El Salvador Dipten BTC Aldı

146

Kripto para piyasası, dün yine büyük bir sarsıntı yaşadı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 51.500 dolar seviyesinden yüzde 12 düştü. BTC, an itibariyle 45.073 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Düşüşün arkasında balinalar olabiir

Zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode’un bildirdiği gibi, BTC’de meydana elen keskin düzeltme, Bitcoin vadeli işlemlerinde büyük tasfiyeye yol açtı. Glassnode şunları belirtti:

Bitcoin’deki bu sert düşüşle birlikte kripto para piyasasında 4 milyar dolarlık işlem tasfiye edildi. Bu, Mayıs ortasındaki satıştan bu yana en büyük rakam.

Yukarıdaki grafikte görebileceğimiz gibi, Bitcoin vadeli işlemleri açık pozisyonu, geçen ay birikerek Pazartesi günü 13.4 milyar dolarlık yerel bir zirve yaptı. Bununla birlikte, Salı günkü 42 bin dolara düşen fiyat, uzun pozisyonlarda büyük tasfiyeler gördü. Görünüşe göre Bitcoin’deki yükseliş trendi, ayıların piyasada hakimiyet kurmasıyla  tersine dönmüş olabilir. Analist Scott Melker, meydana gelen düşüş için Bitcoin balinalarını suçladı. KriptoArene’nın bildirdiği gibi , BTC madencileri, BTC fiyatı 50 bin doların üzerine çıktığında büyük kar ettiler. FRNT Financial’in CEO’su ve kurucu ortağı Stephane Ouellette, piyasadaki bu büyük satış hakkında yorum yaparken Bloomberg’e şunları söyledi:

Gizemli satışlar ve büyük satışlar, kripto para piyasasında diğer varlık sınıflarından çok daha yaygındır. Buna rağmen, piyasa, yoluna devam ediyor.

El Salvador dipten Bitcoin satın aldı

Bitcoin (BTC)’de yaşanan düzeltme, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi yaptığı gün gerçekleşti. Ancak, daha ilk gün, El Salvador‘un kripto para cüzdan sistemi Chivo, piyasaya sürüldükten saatler sonra çöktü. Pazartesi günü, Bitcoin lansmanından önce El Salvador, 21 milyon dolar değerinde 400 Bitcoin satın aldı. El Salvador, ek 150 BTC daha satın alarak düşüş esnasında dipten satın aldı.

Tarihsel olarak Eylül, Bitcoin ve genel kripto piyasası için uğurlu bir ay olmadı. Miller Tabak Co’nun baş pazar stratejisti Matt Maley, Bloomberg’e şunları söyledi:

Bitcoin’in El Salvador’dan gelen güzel haberler sonrası toplanmaması beni şaşırtmadı, ancak yaşanan bu düşüş, El Salvador’daki gelişmelerden hemen sonra değil de sabahın erken saatlerinde gelmesi biraz garip. Eğer düşüşün arkasında farklı bir neden varsa, gerçekten endişeleneceğim.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku