İsveç Merkez Bankası’ndan Çarpıcı Bitcoin Açıklaması: Sıfır İçin Hazır Olun!

928

İsveç Merkez Bankası başkanı, piyasada yaşanan son düşüşün ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan, Bitcoin (BTC) ve altcoin projelerinin devlet desteği olmadan kalıcı olamayacağını vurguladı.

”Bitcoin sıfıra çakılacak”

Riksbank Başkanı Stefan Ingves, Stockholm’deki bir bankacılık konferansında yaptığı konuşmada giderek büyüyen kripto para sektörüne dair endişesini dile getirdi. Dijital varlıkların er ya da geç çökeceğini ve Bitcoin (BTC)’in sıfıra gerileyeceğini iddia eden Ingves şunları söyledi:

Sektör sonunda çökecek. Elbette, Bitcoin sayesinde zengin olabilirsiniz, ancak bu, pul ticaretine benzer. Popülaritesi sönünce, ortadan kaybolur.

Bitcoin, Ark Investment Management’tan Cathie Wood, Elon Musk ve Michael Saylor gibi milyarder iş adamlarının onayını kazanırken, bazı merkez bankaları,  kripto para endüstrisini 17. yüzyılda fiyatları devasa rakamları bulan ve daha sonra değerleri neredeyse sıfırı boylayan ”Lale Çılgınlığı” ile karşılaştırıyor. Ingves, bu yılın başlarında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin popülaritesi arttıkça regülasyon sürecinin zorunlu hale geleceğini belirtmişti.

İsveç, dijital para birimi yarışında önde gidenlerden!

Para politikalarına karar veren yetkililer, Bitcoin ve kripto paralara karşı evrensel boyutta şüpheciliği dile getirse de, kripto para birimleri coşkulu bir yatırımcı kitlesi oluşturmaya devam ediyor. Goldman Sachs Group Inc. gibi Wall Street bankalarının kripto paralara bağlı ticaret hizmetleri sunması, finans alanındaki  büyük isimlerden bazılarının harekete geçmesine neden oldu. Tüm bu gelişmeler ise özellikle merkez bankalarını endişelendiriyor. İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves daha önce yaptığı bir açıklamada şunları söylemişti:

 Bir sistem yeterince büyüdüğünde, tüketici hakları ve kara para aklama gibi unsurlar devreye giriyor. Yani düzenlemenin yakında gerçekleşeceğine inanmak için iyi bir neden var. Bunun için tek çare küresel regülasyon. Bitcoin ve kripto para piyasasının da buna ihtiyacı var.

İsveç, Çin gibi, merkez bankası dijital para birimi  (CBDC) geliştirme çabalarında yol kat etmiş ülkelerden biri. Bu girişim, para otoritelerinin bir ödeme yöntemi olarak nakdin ortadan kaldırılması ve kripto para birimlerinin boşluğu doldurmamasını sağlamaya çalışmasıdır. Ingves daha önce İsveç’in yaklaşık beş yıl içinde kendi merkez bankası e-kronasını çıkaracağını söylemişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bnnbloomberg.ca
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku