Kritik Metrik Son 1 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı: Bitcoin Fiyatı Etkilenebilir!

388

Glassnode’dan alınan verilere göre, LT yatırımcı varlıklarındaki değişimi tanımlayan endeksin değeri bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı, bu olumlu bir işaret olarak algılanabilir. On-chain veri analizi şirketi Glassnode, Bitcoin HODLer Net Konum Değişikliği endeksinin 24.906.171 gibi önemli bir yüksek seviyeye ulaştığını tweetledi. Bu arada, Bitcoin arzı en son on yıl önce hareket etti ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Uzun vadeli hodlers daha fazla Bitcoin kapıyor

Kaynak: Glassnode Alerts

On-chain veri sağlayıcısı, bu ölçümün uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları (HODLers) ile ilgili olduğunu ve BTC ile ilgili pozisyon değişikliklerini aylık olarak takip ettiğini ifade ediyor. Metrik negatif olduğunda, yorumu BTC sahiplerinin BTC’lerini sattığını ve karlarını geri çektiğini gösteriyor. BTC sahiplerinin net pozisyon değişikliği arttığında, bu, uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin’de yeni pozisyonlar açtığı anlamına geliyor.

Yeni yatırımcılar geliyor, 10 yıllık cüzdanlar homurdanmaya devam ediyor

Glassnode, yakın zamanda başka bir tweet daha paylaştı, bu tweetinde  Bitcoin ekosisteminde aktif olarak gelen yeni yatırımcılar görüldüğünü, çünkü sıfır olmayan cüzdanların sayısının bir ayın en yüksek seviyesine çıktığını ve şu anda 38.241.875 adet adrese ulaştığını söylüyor. Analitik firmasından gelen başka bir mesaja göre, on yıldan fazla bir süre önce taşınan BTC miktarı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.300.284.993 BTC’ye ulaştı. Bu Bitcoin miktarı yazının yazıldığı sırada 112.360.592.377 dolar değerindeyken, önde gelen kripto para CoinMarketCap’in grafiğine göre 48.837 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin balinaları hareket halinde

Bitcoin fiyatı toparlanıp piyasa değeri 926.405 milyar dolara ulaştığında, Bitcoin yatırımcıları ve balinalardan çok fazla ilgi gördü. Whale alert’den gelen tweetlere göre borsalarla birlikte isimsiz cüzdanlar arasında hatırı sayılır miktarda Bitcoin transfer edildi. Sadece 28 Ağustos Cumartesi günü, bir saat içinde iki isimsiz balina arasında 2 milyar doların üzerinde BTC transferi gerçekleştirildi. Ardından bir milyar dolar daha transfer edildi ve tüm işlemin değeri 3 milyar doları aştı. Ayrıca bugün (29 Ağustos) 2 milyar doların üzerinde 42.970 BTC değerinde iki işlem ve ek olarak 21.485 BTC değerinde bir işlem daha yapılarak tüm BTC işlemleri toplamda 64.455 BTC’ye ulaştı.

Bu devasa işlemler, Bitcoin’in 47.000 dolardan 49.000 doların üzerine çıkmasıyla ortaya çıkıyor. Bitcoin şu anda düzeltme göstergeleri sergiliyor olsa da piyasa dinamikleri aslında iyi bir şekilde desteklendi. 27 Ağustos’ta Blockchain analitik firması Santiment piyasa duyarlılığına ilişkin şunları belirtti:

Bitcoin, 19 Haziran 2019’dan bu yana en büyük günlük girişle az önce tarih yazdı. Her ikisi de borsalara akan 1,68 milyon BTC ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Artan oranda oynaklık bekliyoruz.

Tek bir günde 1,68 milyon BTC’nin üzerinde borsa girişleriyle, yükselen balina işlemleri şaşırtıcı değil. Piyasa şu anda yükseliş eğilimindeyken, “aşırı açgözlülük” yaygın ve oynaklık biraz yüksek, bu nedenle yatırımcılar temkinli olmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku