Glassnode: Aktif Bitcoin (BTC) Adres Sayısı Yüzde 30 Artış Kaydetti!

52

Son birkaç hafta içinde kripto para piyasalarında, yükseliş eğilimi kendini göstermeye başlarken, daha fazla yatırımcı lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’e yöneliyor.

Glassnode ve Santiment verileri boğa koşusuna işaret ediyor!

Blockchain analitik platformu Glassnode’dan elde edilen veriler, Bitcoin’in Temmuz ayının son haftasında aktif adresler açısından kayda değer bir artış gördüğünü ve aktif BTC adreslerinin, yüzde 30 artarak, 250 bin’den 325 bin aktif kullanıcıya ulaştığını gösteriyor. Glassnode’un aktif Bitcoin adreslerinin yedi günlük hareketli ortalama istatistiklerine göre, aktif Bitcoin adreslerinin sayısı, yüzde 41 düşüşle Ocak ayında 425 bin’den Temmuz başında 245 bin adresin altına  gerilemişti. Glassnode, Bitcoin etkinliğinin mevcut seviyesinin, Bitcoin’in 11.300 dolar civarında işlem gördüğü Temmuz 2020’de korunan seviyelere tekabül ettiğini belirtti.

Aktif Bitcoin kullanıcılarında önemli bir artışın yanı sıra, BTC yatırımcıları Temmuz ayı sonlarında daha büyük miktarlarda kripto para birimi biriktiriyor. Analitik şirketi Santiment’in verilerine göre, 100 ila 10 bin BTC depolayan adreslerde tutulan Bitcoin miktarı, 1 Ağustos itibariyle 9.23 milyon Bitcoin’e (364 milyar dolar) ulaştı ve bu, bu yatırımcı grubu için tüm zamanların en yüksek seviyesi. Önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi, BTC fiyatının 64 bin doların üzerine tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmasından sadece bir hafta önce 5 Nisan’da gerçekleşti. Santiment şunları vurguladı:

 Son dört hafta içinde bu adresler yaklaşık 170 bin BTC daha biriktirdi. Santiment, bu şaşırtıcı hıza en son Aralık 2020’nin sonlarında, 2021’de fiyatların yılın açılış haftasında 29  bin dolardan 40,8 bin dolara sıçradığı devasa bir boğa koşusunun başlamasından hemen önce eşleşti.

Musk Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir faktör

Bitcoin etkinliğindeki en son büyüme, Tesla CEO’su Elon Musk’ın 22 Temmuz’da firmasının SpaceX’in Bitcoin’e sahip olduğunu açıklamasının ardından BTC’nin istikrarlı bir şekilde ivme kazanmasının ortasında gerçekleşti.

CEO ayrıca Tesla’nın Bitcoin’in yenilenebilir enerji yüzdesinin  belirli bir seviyeye geldikten sonra tekrar ödeme seçeneği olarak kabul edeceğini söylemişti.Musk, Bitcoin madenciliği için fosil yakıt kullanımının hızla artması nedeniyle Mayıs ayında Tesla için BTC ödemelerini keserek, bu yılın başlarında Bitcoin’in fiyatının düşmesine neden olmuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku