Bitcoin, madencilik zorluğunda tarihteki ikinci en büyük düşüşü yaşıyor

0 0

Glassnode verilerine göre Bitcoin madencilerinin 2012nin sonlarında ASIC madencilik makinelerini kullanmaya başlamasından bu yana Bitcoin madenciliğinin zorluğu % 16lık bir düşüş yaşadı.

Bitcoin zorluk tahmincisi Bitcoin ağının madencilik zorluğunu 3 Kasım 8:28 UTCde ayarladığını gösterdi. Bu nedenle Bitcoin madenciliğinin mevcut zorluğu 19 trilyondan 16 trilyona gerileme sonucu yaklaşık % 16lık bir düşüş gördü. Bu karlılıklarının önemli ölçüde artacağı için madencilerin sevinç kaynağı oldu.

Zorluk ayarlamaları yaklaşık iki haftada bir gerçekleşiyor. Temel olarak Bitcoin madenciliğinin zorluğu Bitcoin blockchain için yeni bir blok çıkarmanın ne kadar zaman alıcı ve zor olduğunu gösteriyor. Zorluk ağdaki madencilerin sayısına bağlı olarak zamanla azalıyor ya da artıyor.

Bununla birlikte madencilik zorluğunu etkileyen faktörlere işaret eden başka açıklamalar da bulunuyor. Örneğin işlerinde profesyonel deneyime sahip olan madenciler madencilik faaliyetlerine nasıl cevap vereceklerini biliyor.

Mevcut zorluk düşüşü birkaç Çinli madencinin hidroelektrik santrallerinden fosil yakıt santrallerine göç etmek için makinelerini çıkarması nedeniyle son iki hafta içinde ağdaki ortalama toplam bilgi işlem gücünün azalmasından kaynaklanıyor.

Quantum Economics danışmanlık ve kripto para piyasaları için yatırım analizi şirketinde Bitcoin analisti olarak çalışan Jason Dane şunları söyledi:

“Büyük ölçekli madencilerin çoğu makinelerini kapatıyor ve hatta bazıları operasyonlarını Xinjiang bölgesine taşıyor ve birkaç hafta sonra tekrar çevrimiçi oluyor. Ağın geri kalanı sadece gevşekliği alıyor ve zorluk buna göre ayarlanıyor.”

Dane insanların madencilik zorluğundaki büyük bir düşüşün Bitcoinde güven eksikliği veya düşük bir fiyat gösterdiğini düşünebileceğini söyledi. Ancak dün görülen mevcut olumsuz ayarlamaya dayanarak bunun böyle olmadığını söyledi. 

“Bu sadece Bitcoin için yükseliş döneminde olan rutin yıllık bir olaydır bu da madencilerin önümüzdeki 14 günlük dönemde çok iyi performans göstereceği anlamına geliyor.”

Bu makalenin yazıldığı zamana dayanarak bir sonraki düzenlemenin 15 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku