Mastercard’dan Devrim Niteliğinde Kripto Para Hamlesi! İşte Detaylar!

129

CNBC tarafından yapılan habere göre Mastercard, ödeme ağındaki binlerce banka ve milyonlarca yatırımcının, yakında ürünlerine kripto para birimlerini entegre edebileceğini duyurmaya hazırlanıyor. Buna Bitcoin cüzdanları, kriptoda ödüller kazandıran ve dijital varlıkların harcanmasını sağlayan kredi ve banka kartları ve havayolu veya otel puanlarının Bitcoin’e dönüştürülebildiği programlar da dahil oluyor. İki firmadan yöneticilerin CNBC’ye verdiği demeçte, ödeme ağı bunu yapmak için, kripto platformu Bakkt ile ortaklık kuruyor.

Kripto para endüstrisi genişliyor

CNBC’nin haberine göre Mastercard, ödeme ağındaki binlerce banka ve milyonlarca yatırımcının yakında ürünlerine kripto para birimlerini entegre edebileceğini duyurmaya hazırlanıyor. Buna Bitcoin cüzdanları, kripto piyasasında ödüller kazandıran ve kripto birimlerinin harcanmasını sağlayan kredi ve banka kartları ve havayolu veya otel puanlarının Bitcoin’e dönüştürülebildiği sadakat programları dahildir. İki firmadan yöneticilerin CNBC’ye verdiği demeçte, ödeme ağı, bunu yapmak için, Intercontinental Exchange’den kısa süre önce ayrılan Bakkt ile anlaştı. Bakkt, kripto para piyasasına depolama ve yatırım işlemleri dahil olmak üzere tüm kripto para hizmetlerini sağlamak için tasarlanan bir platformdur. Mastercard’ın dijital ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Sherri Haymond bir röportajında konu hakkında şunları belirtti:

Tüm ortaklarımıza, yaptıkları işlemlerde daha kolay kripto para hizmeti ekleme olanağı sunmak istiyoruz. Bankalar, fintech’ler veya yatırımcılar olsun ortaklarımız, müşterilerine Baktt platformuyla entegrasyon yoluyla kripto satın alma, satma ve tutma olanağı sunabilir.

Duyuru, normal Amerikalıların Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kazanma ve harcama biçimlerinde önemli bir genişlemeye yol açabilir. Mastercard, Visa ile birlikte baskın küresel ödeme ağlarından birini yönetiyor ve dünya çapında 20.000′den fazla finans kurumuyla çalışıyor. Şirkete göre kullanımda 2,8 milyar Mastercard var. Lider kripto paranın bu yıl artması ve bu ay 60 bin doların üzerinde rekor bir fiyata ulaşmasıyla Bitcoin’e olan ilgi yükseliyor. ABD düzenleyicileri, fon endüstrisinin bu ay ilk kez Bitcoin ETF’leri sunmasına izin verirken, tahvil devi Pimco gibi büyük kurumsal yatırımcılar kripto ticareti yapmayı düşündüklerini söylüyor. Haymond’a göre bu ilgi, Mastercard müşterilerinin ağdan kripto hizmetleri sağlama konusunda yardım istemesine neden oldu. Bu şekilde, bankaların doların kripto para borsalarına geçişini görmek yerine müşterilerini kendi platformlarında tutabileceklerini söyledi.

Kripto para endüstrisi genişliyor
Kripto para endüstrisi genişliyor

Mastercard Bitcoin ve kripto kazanmanıza izin verecek

Geçen hafta halka açık bir şirket olarak işlem görmeye başlayan Bakkt’ın hisseleri haberler üzerine %70′in üzerinde değer kazandı. Mastercard ve Bakkt, ortaklıklarını Pazartesi günü Las Vegas’taki yıllık Money 20/20 konferansında açıklamayı planlıyorlar. Bakkt CEO’su Gavin Michael’a göre ortaklık, bankalar için kripto cüzdanları ve kredi kartları sağlamanın yanı sıra, yatırımcıların ve restoranların bile geleneksel puanlar yerine Bitcoin ile ödüller sunmaya başlayabileceği anlamına geliyor. Mevcut puanların katılımcı şirketler tarafından belirlenen oranlarda kriptoya dönüştürülebileceğini ve müşterilere getiri elde etme yeteneği kazandırılabileceğini ifade ediyor. Michael bir röportajda konuya ilişkin olarak şöyle açıklamada bulunuyor:

Giriş engellerini azaltıyoruz, şirketlerin ödül puanları gibi şeyleri alıp kripto para birimlerine dönüştürmelerine izin veriyoruz. Başlamak için kolay bir yol çünkü nakit kullanmıyorsunuz, atıl durumda olan bir şeyi bilançonuza koyuyorsunuz ve biz de işe koyulmanıza izin veriyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cnbc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku