ABD’nin 5. En Büyük Bankasından Kripto Para Hamlesi! İşte Ayrıntılar!

84

ABD’nin en büyük beşinci bankası olan U.S Bank, salı günü yaptığı açıklamada, kripto para saklama hizmetinin fon yöneticilerine sunulduğunu duyurdu. Bankanın varlık yönetimi ve yatırım hizmetleri bölümünün başkan yardımcısı Gunjan Kedia’ya göre, teklif, yatırım yöneticilerinin alt saklama kuruluşu NYDIG’in yardımıyla Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin için özel anahtarları saklamasına yardımcı olacak. Kedia, zaman içinde Ethereum gibi diğer altcoin’ler için desteğin beklendiğini belirtiyor.

U.S Bank, kripto para birimlerine yönelik saklama hizmeti vermeye başlayacak

U.S Bank, salı günü yaptığı açıklamada, dijital varlık saklama hizmetinin fon yöneticilerine sunulduğunu duyurması, yerleşik finansal aktörlerin dijital varlıkları meşru bir varlık sınıfı olarak kabul etmeye başladığının en son işareti olarak görülüyor. Trilyonlarca dolarlık geleneksel varlığı doğrulayan ve koruyan saklama bankaları alanında, Bank of New York Mellon, State Street ve Northern Trust gibi büyük kurumların tümü kripto para saklama projelerini açıklıyor. U.S Bank’tan Kedia bu konuda bir röportajda şu ifadeleri kullanıyor:

Müşterilerimiz, çeşitlendirilmiş bir varlık sınıfı olarak kripto para biriminin potansiyeli konusunda çok ciddileşiyor. Şu anda bunu düşünmeyen tek bir varlık yöneticisi olduğuna inanmıyorum.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun verilerine göre, 1863 yılında İç Savaş sırasında kurulan U.S Bank, gözetimleri altındaki 8,6 trilyon dolardan fazla varlığa sahip ilk 10 büyük banka arasında yer alıyor. Kilit bir düzenleyici geçen yıl ulusal bankaların kripto para birimlerini muhafaza edebileceğini belirleyen bir belge yayınladıktan sonra Kedia, ilgilerinin gerçek olup olmadığını belirlemek için firmanın en büyük müşterilerini araştırdı. Araştırmasının sonucunda kriptoya olan ilginin geniş olduğunu ve müşterilerin bankanın hızlı hareket etmesini istediğini buldu. Kedia’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

Genel olarak duyduğumuz şey, her para biriminin hayatta kalamayacağıydı. Binlerce token için yer olmayabilir. Bu varlık sınıfının potansiyeli ve altında yatan teknoloji hakkında, ona destek vermemiz ihtiyatlı olacak.

US Bank’ın söz konusu saklama hizmeti özel müşteriler için geçerli

Başkan yardımcısı Gunjan Kedia, bazı yatırım müşterilerinin zaten Bitcoin’de yatırımları varken, diğerlerinin saklama hizmetlerinin başlamasını beklediğini kaydediyor. Ayrıca U.S. Bank’ın canlı saklama ürününe sahip ilk kurumlardan biri olduğunu ekliyor. Çin’den gelen yasaklara rağmen dayanıklılığını kanıtlayan lider kripto para birimi Bitcoin hakkında ise Kedia şu yorumu yapıyor:

Bitcoin’in finansal aracıları ortadan kaldırmak için yaratılmış olmasına rağmen, eski finansal düzenin bazı bölümlerinin dijital varlıklara hitap etmek için yeniden yaratılmasında bir ironi var. Sonuçta, fon yöneticileri kendi kripto para anahtarlarını saklamayı seçebilirler. Ancak yöneticiler, kendi müşterilerinin endişelerini gidermeye yardımcı olmak için US Bank gibi yerleşik isimlerin onayını istiyorlar. Bir yöneticiyi kripto ürününe dahil etmek için ABD Bankası, endüstrinin standart kara para aklama önleme ve “Müşterinizi Tanıyın” kontrollerinde müşterinin fonlarının kaynağını izlemek zorundadır.

Bankaya göre, ürün yalnızca ABD veya Cayman Adalarında özel fonları olan kurumsal yöneticiler için geçerli olacak. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bir Bitcoin ETF’sini onaylarsa, talebin artması bekleniyor. Kedia, ETF’lere yatırım yapmayı ümit eden çok sayıda fonları olduğunu ifade ediyor. Hatta bazı müşterilerin kelimenin tam anlamıyla SEC’in bir ETF’yi onayladığı gün imzalanan saklama sözleşmelerini istediklerini de ekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cnbc.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku