“Devrim Yeni Başladı! Bitcoin’e (BTC) Hoş Geldiniz!” Reklamı Bu Ülkeyi Karıştırdı

0 13

Bitcoin (BTC) karşıtlığı her geçen gün farklı yöntemlerle ve uygulamalarla karşımıza çıkıyor. İspanya, Bitcoin ve diğer kripto paraları tanıtan sokak reklamları için, yakında daha sert düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor..

İspanyol yetkililer, kripto paraları tanıtan sokak reklamları için daha katı kurallar talep etti. 2021’de giderek gündemi meşgul eden kripto paralar, birçok ülkede manşetlerde yer alıyor. Bu yılın başlarında, yerel bir kripto para ticaret platformu Madrid’de büyük bir Bitcoin reklam kampanyası başlattı.

Kuruluşun başkanı Rodrigo Buenaventura, yakın tarihli bir konferansta yaptığı açıklamada, İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu’nun (CNMV) kripto paraları teşvik eden dış mekan reklamları için daha katı düzenleyici kurallar getirmek istediğini söyledi.

Buenaventura’ya göre, mali düzenleyici bu tür reklamları riskli olarak değerlendiriyor ve konuyla ilgili geniş bir halk müzakeresi başlatmak istiyor. Geçtiğimiz haftalarda, İngiliz yetkililer emeklileri hedef alan bir Bitcoin reklamını yasaklamıştı.

Bu sürecin sonunda CNMV, kripto para ile ilgili sokak reklamcılığı için daha katı kurallar önermeyi ve bunları İspanya Devlet Konseyi’ne sunmayı planlıyor.

Buenaventura, “CNMV tarafından kontrol edilenin kripto varlıklar veya şirketler değil, yalnızca bir yatırım alternatifi olarak sunulan reklam olduğunu vurgulamak gerekiyor.” dedi ve ajansın kararının meşru işletmelere zarar vermemesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Buenaventura, “Hızlı hareket etmek önemlidir, ancak düzenlemeleri doğru yapmak daha önemlidir.” diye konuştu.

Devrim Yeni Başladı

Buenaventura’nın açıklamaları, Şubat ayında yerel kripto para borsası ve cüzdan sağlayıcısı Bit2me tarafından başlatılan büyük ölçekli bir reklam kampanyasının ardından geldi. Şirket, Madrid’in ana caddelerine yaklaşık 800 poster yerleştirdi. Posterlerde, “Devrim yeni başladı. Bitcoin’e hoş geldiniz.” ifadesi yer alıyordu.

Kampanyanın başlangıcı, CNMV ve İspanya Merkez Bankası’nın kripto para yatırım riskleri hakkında ortak bir açıklamasıyla aynı zamana denk geldi.

Açıklamaya göre, kripto paralar ve destekleyici teknoloji finansal sistemi “harekete geçirebilir ve modernleştirebilir” ancak “aşırı dalgalı ve karmaşık olmaları; ayrıca şeffaflık konusundak, eksiklikleri” nedeniyle risk oluşturuyorlar. Merkez Bankası ayrıca, “yüksek volatiliteleri göz önüne alındığında, kripto paraların hesap birimi ve değer saklama işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmediğini” savundu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku