Kurumsal Yatırım Alarm Veriyor: 2 Altcoin İstisna!

74

Geçtiğimiz hafta, yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın mevcut politikası, faiz oranlarını yükseltme kararı ve piyasalarda ki panik durumu ile orantılı olarak aktif varlıklarını Bitcoin (BTC)’den ve altcoin projelerinden geri çekmiş görünüyorlar.

Lider altcoin Ethereum’da piyasadan etkilenmiş görünüyor

Coinshares’in son raporuna göre, Bitcoin piyasasından çıkışlar Haziran 2021’den bu yana en yüksek seviyesini ulaşmış durumda. 29 Nisan haftasında kripto para borsası fonlarından toplam çıkış 120,1 milyon dolar seviyelerindeydi. Yaşanan büyük BTC çıkışı beklenmedik bir şekilde 38.000 dolar seviyelerinde dengelendi. Coinshares, yaşanan bu güçlü çıkış için net bir neden görmüyor, ancak gerçekleşen düşüşün nedeni olarak ABD Federal Rezerv politikasından etkilendiğine inanıyor ve düşüncelerini şu sözlerle dile getiriyor:

“ABD Merkez Bankası’nın şahin söylemi ve son fiyat düşüşü dışında bunun kesin nedenini tespit etmek zor.”

 

Kurumsal Yatırım Alarm Veriyor: 2 Altcoin İstisna!

Bitcoin’i takip eden lider altcoin Ethereum (ETH) da, son zamanlardaki yaşanan düşüşlerden etkilenmiş görünüyor. Ethereum ağına erişim sağlayan ürünlerde de 25 milyon dolarlık çıkış ve 82,3 milyon dolarlık MTD çıkışları yaşandığı gözlemleniyor. Diğer yandan, kripto para borsası, NFT’ler ve FTX (FTT) borsası ile ilişkili alanlara 38 milyon dolarlık girişler gerçekleştiği görünüyor. Ancak FTT token’i “diğer” kategoride olduğundan, bunun daha uzun vadeli bir trendin parçası olup olmadığı belirsizliğini koruyor. FTT fiyatı da, son 30 gün içerisinde yüzde 24,5 düşüş yaşadı.

Analist, bu iki durum gerçekleşirse yükseliş gözlemleneceğini belirtiyor

ABD makamlarının, son 40 yılda ülkedeki rekor tüketici enflasyonunun ortasında. 2022 yılı içerisinde faiz oranlarını birkaç kez artırması bekleniyor. Örneğin, Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl kilit oranını en az dört kez artıracağını tahmin ediyor. JPMorgan uzmanları ise, Fed’in 2022 yılı boyunca faiz oranlarını dokuz kez artıracağı görüşünde. JPMorgan Baş Küresel Stratejisti David Kelly, kripto para yatırımcılarını Fed’in eylemleri nedeniyle büyük kayıplar konusunda uyarılarda bulundu. Kelly’ye göre, faiz oranı artışı kripto para piyasasındaki “çılgın spekülasyon çağını” sona erdirecek.

Kurumsal Yatırım Alarm Veriyor: 2 Altcoin İstisna!

Kripto para analisti Benjamin Cowan, yüksek faiz oranlarının Bitcoin’in büyümesini engellemeyeceğini düşünüyor. Cowan BTC’nin, Fed’in faiz artırım dönemlerinde arttığını gösteren tarihsel verileri takip ettiğini söylüyor. BitRiver finansal analisti, 2020’nin sonuna kadar BTC’nin geleneksel borsalardan bağımsız bir varlık olduğunu söylüyor. Analiste göre, pandemi ve kapanmaların ardından kripto para birimi spekülatif bir varlık statüsü kazandı ve ABD hisse senedi endekslerinin dinamiklerine duyarlı hale geldi. Kripto para analistlerine göre, BTC fiyat seviyeleri faiz oranlarındaki artıştan sonra büyüme ile yanıt verebilir. Ancak dolar seviyeleri düşmeye başlar ve S&P 500 ve NASDAQ endeksleri sert bir şekilde düşmezse bu durumun gerçekleşeceğini belirtiyorlar. Daha fazla kripto para haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak crypto-news-flash
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku