Goldman Sachs ve Coinbase Arasında Çarpıcı Bitcoin İşbirliği!

147
ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs şirketinin Bitcoin (BTC) tarafından desteklenen ilk kredilendirmesi için kripto para borsası Coinbase ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

”İtibari para birimi ve kripto sektörü arasındaki köprü güçlendi”

Kripto para borsası Coinbase, Wall Street devlerinden birini daha sektöre çekmeyi başardı. Coinbase kurumsal yatırımcılar departmanı başkanı Brett Tejpaul, e-posta ile yaptığı açıklamasında,  “Coinbase’in Goldman Sachs ile birlikte çalışması, kripto paraların teminat olarak kullanımındaki ilk adımı temsil ediyor ve böylelikle itibari para birimi ve kripto ekonomileri arasındaki köprü güçlendi.” ifadelerini kullandı. Coinbase kredi detayları dışında başka ek bir bilgi vermedi. Geçtiğimiz hafta konuşan Goldman Sachs sözcüsü, Bitcoin ile teminatlandırılan kredilendirmenin daha önce ismi açıklanmayan bir kurum tarafından sağlandığını söylemişti.
BTC destekli krediler kripto para birimi sektörü için yeni bir gelişme değil ancak Wall Street devlarinin sektöre adım atması umut verici bir adım. Babel Finance gibi kripto sektörü kökenli kuruluşlar BTC madenciliği şirketlerine teminat olarak madencilik cihazlarını kullanarak bile nakit para borç alımına imkan veriyor. Geçtiğimiz yılın sonunda Coinbase toplamda 566 milyon dolarlık kripto paraya sahipti ve bunların 183 milyon dolarını BTC oluşturuyordu. Aynı zamanda şirket nakit ve nakit eşdeğeri olarak da 7.1 milyar dolara sahip olduğunu duyurmuştu. Kripto para risk fonu Arca yaptığı açıklamasında bu tür ikili anlaşmaların normalde bu kadar gizlilik içerisinde yapılmadığını vurgulası ve şunları söyledi:
Büyük ihtimal ile Goldman Sachs bu ürün için büyük bir talep görüyor ve tamamen sektöre girmeden önce test sürecinden geçiriyor.

 Goldman Sachs analistlerinden Bitcoin yorumu: Yeterli değil

Bankacılık devi Goldman Sachs, BTC’nin daha fazla bireysel yatırımcı tarafından benimsenmesinin Bitcoin fiyatını artırmak için yeterli olmayacağına inanıyor. Goldman stratejistleri Zach Pandl ve Isabella Rosenberg,  geçtiğimiz aylardayatırımcılara yönelik bir notta, Bitcoin’in ana akım yatırımcılar için çekicilik kazanmasına rağmen, diğer makro varlıklarla olan ilişkisinin de yükselişte olduğunu yazdı. Bitcoin ve kripto para piyasasındaki güçlü tasfiyeler, genellikle hisse senedi piyasasındaki tasfiyeleri izledi. Bloomberg verilerine göre, Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.
Rapor, Bitcoin fiyatının  teknoloji hisseleri, ham petrol fiyatları ve enflasyon gibi tüketici fiyat riski vekilleri ile pozitif korelasyon gösterdiğini gösteriyor. Öte yandan Goldman, Bitcoin’in USD ve gayrimenkul ile negatif korelasyon gösterdiğine dikkat çekiyor. Baknanın analistlerine göre, piyasadaki son çöküş, ana akım benimsemenin ”iki ucu keskin bir kılıç” olabileceğini gösteriyor. Bu durum, değerlemeleri artırabilse de, muhtemelen diğer finansal piyasa değişkenleriyle korelasyonları artıracak ve varlık sınıfını elinde tutmanın çeşitlendirme faydasını azaltacak.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku