Kriz Büyüyor: Bu Altcoin Sıfırı Görür mü?

115

Kripto para piyasası geçtiğimiz günlerde 2 büyük bankanın yaşadığı sarsıntı ile beraber düşüşe geçti. Dolara olan sabitini kaybeden USDC ile beraber birçok yatırımcıdaki korku ve endişe artıyor! Uzmanlar ise kriz için kritik açıklamalarda bulunarak, altcoin USDC için sıradaki seviyeleri açıkladı! İşte detaylar…

Popüler stablecoin USDC düşmeye devam ediyor: Sırada ne var?

Yaşanan son banka krizlerinin ortasında büyük kitlesel çıkışlarla karşı karşıya kalan USDC fiyatı düşeye devam ediyor. Bununla birlikte dolara olan sabitini kaybeden proje, birçok yatırımcı için endişe kaynağı oldu. Anlık olarak 0.94 dolardan işlem gören proje, geçtiğimiz gün 0.90 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Bununla birlikte, bu korkunun ortasında, USDC muhtemelen Terra’nın algoritmik stablecoin’i UST gibi sıfıra düşmeyecek. Kriptoarena.com olarak daha önce aktardığımız üzere UST’nin çöküşü, yapısına ve Bitcoin ve LUNA dahil olmak üzere diğer dijital varlıklar tarafından desteklenmesine bağlanmıştı.

USD’nin değerini takip etmek ve her zaman pariteyi sağlamak için algoritmalara bağlı olduğundan, Bitcoin veya LUNA gibi altta yatan herhangi bir koin üzerindeki herhangi bir baskı, yoğun bir satış baskısına yol açarak bir de-peg’e neden oldu. UST de-peg, sonunda kripto piyasasının 30 bin doların altına düştüğünü gören ve etkilenen sahipler için büyük tasfiye ve acıya neden olan bir dalgalanma etkisini tetikledi.

Bu Kripto Para Borsası İçin 'Tasfiye' İddiası!

Şu anda gündemde olan Circle’dan USDC için uzmanlar, 0.90 dolar seviyesine düşmesine rağmen sıfırlanacağını düşünmüyorlar. Örnek olarak, token’ın 11 Mart itibarıyla dolaşımdaki arzı 40,9 milyar dolardı. Unutulmamalıdır ki, her USDC token’ı nakit ile 1:1 oranında desteklenir ve itfa, Circle’dan gelen her destek nakitinin veya nakit eşdeğerinin satılması ve müşteriye ödenir.

Pazartesi günü altcoin USDC dolara sabitini kazanacak mı?

Bildiğiniz üzere açıklanan verilere göre Circle’ın 3.3 milyar dolar seviyelerinde USDC varlığı, Silicon Valley Bank’ta (SVB) kaldı. Toplam 40 milyar dolarlık bir piyasa değeri olan projenin büyük bir miktarının SVB’de tutulması, yatırımcıları da endişelendiren bir olay oldu. Bununla beraber konu ile ilgili Circle, SVB’de tutuan 3.3 milyar dolara rağmen yeterli rezerve sahip olduğunu da açıkladı.

SVB, FDIC sigortalı olduğundan, yüzde 94’lük bir ödeme olacak, yani yaklaşık 198 milyon dolarlık bir kayıp olsa bile, Circle için korkuları ve diğer stablecoin’lere dönüşümleri garanti altına almak büyük bir engel olmayacaktır. Kayıp, muhtemelen Circle’ın varlıklarının çoğunun tutulduğu hazinelerden gelen faiz ödemeleriyle karşılanacak.

Bu 2 Kripto Para Şirketi İçin Alarm: Tasfiye Var!

Diğer birkaç faktör, mevcut stablecoin’in önizlemesini kötüleştiriyor, hatta de-peg’e katkıda bulunuyor. Öte yandan Coinbase’in hafta sonu Pazartesi gününe kadar USDC’yi fiat dönüşümlerine ara verme kararı da korkuyu körükledi.

Hafta sonu bankalar kapalıyken USDC: USD dönüşümlerini geçici olarak durduruyoruz. Artan faaliyet dönemlerinde, dönüşümler, normal bankacılık saatlerinde takas yapan bankalardan yapılan USD transferlerine dayanır. Bankalar Pazartesi günü açıldığında dönüşümlere yeniden başlamayı planlıyoruz.

Uzmanlara göre önümüzdeki hafta Pazartesi günü USDC, dolara olan sahibini geri kazanacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku