15 Hazirana Dikkat! Yeni Bir Kripto Piyasası Çöküşü mü Geliyor?

100

Geçtiğimiz hafta Salı günü, Hazine Bakanı Janet Yellen CNN’de geçtiğimiz yıl ekonomideki enflasyonun geçici olduğu konusunu hakkında “tamamen anlamadığını” itiraf ediyor. Jebb kanalının teknik analisti ve Altcoin Daily kanalının kripto para piyasaları ile ilgili konuyu araştırdığı belirtiliyor. Lider kripto para birimi 2022 yılında düşüşe devam edecek mi? Merkez Bankası faiz oranını artıracak mı?

Bitcoin (BTC) fiyatı dibe vurdu mu?

Jebb kanalının öngörüsüne göre BTC’de en düşük fiyat 22.500 dolar seviyesinde olacak. Muhtemel sebep olarak, 2014 yılındaki 200 haftalık Basit Hareketli Ortalamanın ve 2 ila 300 dolar fiyat aralığında olan bir dibe çekmeyeceğini, 2018’in sonunda üç kez, 2019’un başlarında ise Bitcoin’de devasa dip seviyelerin olduğu ve 2020 yılında başında en düşük seviyelerini gördüğünü belirtiyor.

Daha sonraki dip seviyelerin Aralık 2018’in sonunda ve Ocak 2019’un başında olduğunu dile getiriyor.  Ardından, 2021 yılının Mart veya Nisan aylarında, daha da alt seviyeye geldiğini ve Bitcoin’in, aynı hareketli ortalamada yaklaşık olarak 4 bin dolar seviyesinde dibe vurduğunu bildiriyor. BTC’nin bir kez daha dip seviyelere ilerleme yolunda olduğu belirtiliyor.

BTC’ye yatırım yapmak adına zamanlama iyi mi?

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Analiste göre bu bir boğa tuzağı. Makro faktörler sebebiyle, şu an Bitcoin’de işlem yapabilmek için doğru bir zamanlama olmadığı söylüyor:

31 bin dolar seviyesinden BTC alımı yaparsanız, 22 bin dolara düşmesi ve değerinin yüzde 30 ila yüzde 35’ini kaybetmesi olasıdır. Ancak, beş yıl içinde en düşük seviyenin ne olacağını düşünürseniz, 22 bin dolar yerine 31 bin dolardan alım yaptığınızda pişman olabilirsiniz. Uzun zamandır tüm uzmanlar bunun güncel bir boğa tuzağı olduğuna dair uyarı işaretleri verdiler.

Analist, her şeyin Fed eylemlerine bağlı olduğunu belirtiyor:

Belki de yıl sonuna kadar bu oran artışlarından bazılarını hafifletecekler, ancak Bitcoin’i boğa piyasasına yeniden girmeye ne zorlayacak?

Kripto piyasasını etkileyen faktörler

Uzmana göre, ABD doları arzı son iki yıldaki hareketliliğe bakıldığında ikiye katlandığı ve dönemin başından beri TÜFE verilerinden, tartışılmayan yüzde 12 enflasyonla ilgili raporların okunması gerektiğini belirtiyor:

Pandemi ise diğer bir faktör. Bu durum tartışmayı bitirir. Ne olursa olsun, pandemi başladığında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki para arzı yaklaşık olarak iki katına çıktı. Kesin rakamı görebilmek ise oldukça zor, ancak iki katına yakın. Uzun zamandır böyle bir enflasyon görülmedi. Birçok ekonomist konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde belirtiyor; “Evet, ancak tedarik zincirinin enflasyon üzerinde de etkisi var.” Salgının başlangıcından bu yana, ekonomi adına bir felaket oldu.

15 Hazirana Dikkat! Yeni Bir Kripto Piyasası Çöküşü mü Geliyor?

Diğer bir faktörün ise para basılmasını konusunun enflasyona yakalanmasına neden olacağı konusu olduğu belirtiliyor. İki yıl önceki oranlara bakıldığında analist, baskıya göre enflasyonun önümüzdeki beş yıla kadar tam etkisini göstermeyeceğini söylüyor:

Olanların tamamı bir şekilde Bitcoin ile ilgilidir. Şimdiye kadar, en kötüsü gerçekleşmedi.

Kripto piyasası adına 15 Haziran tarihi ne uyarısı veriyor?

Jerome Powell’ın 15 Haziran tarihinde bir konuşma yapması planlanırken, 50 baz puanlık bir faiz artırımının daha açıklanması bekleniyor. Sonuç olarak 9 Haziran tarihinde 1.5’e yükseleceği belirtiliyor. Avrupa Merkez Bankası’nın veya ECB’nin 2011 yılından bu zamana kadar ilk kez faiz oranlarını artırmasının sonucu görüleceği bildiriliyor ve analist konu ile ilgili şunları söylüyor:

Euro alanında bir enflasyon tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Bu sadece başlangıç.

Analiste göre, Bitcoin 2022’de zorlanacak çünkü pek çok insan yatırımlarına sıkı sıkıya sarılmış görünüyor ve sahip oldukları yatırımlarla işlem yapmaya gücü yetmeyecekleri belirtiliyor. Sonuç olarak, kripto para piyasaları adına işlerin biraz daha iyi görünmeye başlaması halinde, Bitcoin’in bir roket gibi uçabileceğini söylüyor ancak, bu yıl içerisinde olmasının pek mümkün olmadığını açıklıyor.

Önümüzdeki iki ila üç yıl içinde BTC fiyat seviyelerinde birkaç yükseliş sonucu beklendiği için, piyasa işlemlerinin bu yılın çoğu adına yatay seyretmesi olasıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coinpedia
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku