Kripto paralar için ders niteliğinde 12 madde…

0 3

Aktif bir melek yatırımcı olan Richard Vitoria 2014’ten bu yana blok zinciri sektöründe Ethereum ve Polymath dahil 20den fazla projeye doğrudan yatırım yaptı. Vitoria halen dijital varlıklara ve blok zinciri şirketlerine yatırım yapan özel bir fonun genel müdürü olarak görev yapıyor.

Vitoria bir makale yazarak kripto para yatırım stratejileri hakkında kişisel deneyim anlayış ve beklentilerini paylaştı:

Son birkaç yılda kripto para birimlerine yatırım yaparak 12 milyon dolardan fazla para kazandım. Aralık 2017de piyasanın en yüksek noktasına kadar kar satışı yapmadım. Zamanlamam mükemmeldi. Ancak daha sonra yeni bir blok zinciri şirketine yatırım yapmak için bu kazançların sadece küçük bir yüzdesini aldım.

Sonra piyasa çöktü. Pozisyonlarımı satmadım veya risk azaltmaya gitmedim. ICO öncesi toplantılara katıldım tabloma daha fazla risk ve kayıp ekledim.

Aşağıda kripto piyasasındaki deneyimlerimden süzdüğüm şeyler var:

1. Mal taşıma kolay bir stratejidir ancak en karlı strateji değildir

Muhtemelen var olan en değişken piyasada yaptığınız tek şey benim yaptığım gibi “uzun vadeli iyimser devekuşu” rolünü oynamaksa fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Uzun vadeli güven güçlü bir başlangıçtır ancak uzun vadeli ayı piyasalarındaki kayıpları en aza indirmek için döngüleri ve kalıpları takip etmek çok daha iyidir.

2. Zor zamanlarda büyük paralar veya sabit paralar ılımlı zamanlarda küçük paralar.

3. Altcoinlerinizin durumunu en az üç ayda bir kontrol edin yoksa kaybedebilirsiniz

 Paralar borsalardan çıkarılır borsalar kapanır protokol güncellemeleri gelir vs. Sahip olduğunuz farklı altcoin sayısının yönetilebilir olduğundan emin olun. Pazar olgunlaşana kadar altcoinler yüksek fiyat korelasyonlarını sürdürecek. Hepsine sahip olmak zorunda değilsiniz.

4. Yazılı bir çıkış planınız olsun

Çıkış stratejinizi bir çöküşün ortasında oluşturmak istemezsiniz. Bu plan diğer endüstrilerde çeşitlendirmeyi de içersin.

5. En yüksek seviyede satmak ve en alttan satın almak mümkün değildir

Piyasanın aylar süren düşüşten sonra döneceğini ve sadece satın aldığınız dakika yükselmeye başlayacağını düşünmek çok gerçekçi değil.

6. Yatırım yapmayı planladığınız projenin mevcut aşamasına dikkat edin

Polymath gibi uzun vadede son derece başarılı ve karlı olabilecek ağlar var. Bu girişimler fon topladı ve ürün geliştirme pazar araştırması kritik düzenleyici engellerin üstesinden gelme test etme ve benzeri için kullandı. Bu çalışmalar uzun sürdüğü için yatırımcıların dikkati bu süre zarfında diğer projelere gitmekte ve fiyatlar büyük ölçüde düşmektedir. Hepimiz yeni dijital para ihraçlarını seviyoruz ancak kanıtlanmış bir ürünü yasal olarak onaylanmış bir iş planı olan ve hazır platformlarda birkaç yıl boyunca daha düşük fiyatlarla ve çok daha düşük riskle satın almak mümkün olabilir.

 7. Kripto pazarı herkes için değildir

Annem bana “Bu kadar para kazanmak çok kolay olsaydı herkes yapardı” derdi. Bana göre bu Rafael Nadala “Raketle topa vurarak çok para kazanmak kolay olsaydı herkes yapardı” gibi bir şey. Evet kriptoda çok hızlı bir şekilde çok para kazanabilirsiniz ancak çok fazla parayı çok hızlı bir şekilde kaybedebilirsiniz. Piyasada “rekabetçi” olabilmek için açık bir zihne güçlü bir mideye ve araştırılmış bilgiye ihtiyacınız var. Biraz şans iyi zamanlama ve ne yaptığınızı bilmek de önemlidir. Yani Rafael Nadal gibi tenis oynamak o kadar kolay değil.

 8. Sahip olduğunuz kripto para ne kadar olursa olsun öngörülebilir gelecekte nakit ödünç almaya gerek duymayacağınızdan yüzde 100 emin olana kadar borçlarınızı kripto para yatırımınızla kapatmayın. Kişinin kendi patronu olması güzeldir ancak kendi başınıza iş yapmak risklidir.

 9. Çoğu insan gibi olmayın ve korkudan etkilenmeyin

Çoğu insan için piyasaya girmek için asla iyi bir zaman yoktur. Piyasa düştüğünde “bitti” ve ısındığında “çok geç” olur. Eğlenceli riskli ve maceracı bir şey denememek için her zaman korku temelli bir bahane vardır.

10. Neyin “çok yüksek” veya “çok düşük” olduğu hakkında fikir birliği yok

Kripto yeni bir tür olduğundan -genel algıya göre- yüksek daha bir yüksek ve düşük daha bir düşük oluyor. Bu piyasaki oynaklık geleneksel piyasaları anlamamızın ötesinde daha geniş bir perspektif gerektirmektedir. Üç yıl önce ailem eterlerini (ETH) 45 dolardan satmamı söyledi. Israr ettiler ve isteksizce kabul ettim. Sonuçta bu onların parasıydı bu yüzden mecburdum. Ancak birkaç gün sonra; “Ailemi bu konuda dinlediğime inanamıyorum Ethereumun nereye gidebileceğine dair hiçbir fikirleri yok” diye düşünerek 60 dolardan geri aldım. Peki 2012 sonunda Bitcoin (BTC) için 13 ABD doları “çok yüksek” değil miydi? Elbette öyleydi! Benim de hala kayıpları durdurmak ve daha iyisini yapmak için pratik bir yol bulmam gerekiyor.

11. Endüstride olgun ve deneyimli arkadaşlarınız olsun

12. Piyasadaki temkinliliğiniz ile piyasanın gelecekte neler yapabileceği arasında açık bir ayrım yapın

 Bazı arkadaşlarım kötü tecrübelerinden ötürü piyasaya bir dolar daha koymayacak. Psikolojik olarak bir kez daha kayıp vermeye tahammül edemiyor olmanız piyasanın geri dönmeyeceği anlamına gelmez. Kararlarınızın gerçekte ne anlama geldiğinden bahsetmeye başlayın ve korkularınızı piyasaya yansıtmayı bırakın.

Kendinizi korumayı bırakın ve yatırım yapsanız da yapmasanız da bir şeyleri aramaya başlayın.

Bonus ders: Sonuçlarından bağımsız olarak kalbinizi dinlediğiniz için gurur duyun. Para kaybetmek hayal kırıklığı yaratıyor ancak geri dönüş sorusu şudur: Kaç kişi ilk etapta bu miktarı kaybedecek duruma düşmeyi göze alacaktı?

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku