Çarpıcı Anket: Kripto Paralalar Psikolojik Sorunlara Neden Oluyor!

26

Araştırma şirketi Alba Heaven tarafından yapılan bir anket, bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında kripto para birimlerinin artan popülaritesinin ortasında, 4 üniversite öğrencisinden 1’inin kripto para birimlerine yatırım yaptığını ortaya koydu. 1.750 üniversite öğrencisini kapsayan anket, bu öğrencilerin yüzde 23.6’sının kripto para yatırımı yaptığını gösterdi. Alba Heaven, anketi 17-19 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleştirdi.

Üniversite öğrencileri kripto paralara büyük ilgi gösteriyor

Alba Heaven’ın anketinden elde edilen sonuçlar, erkek öğrencilerin kız öğrencilerden daha fazla kripto paralara yatırım yaptığını gösterdi. Araştırmaya göre, yatırım yapan toplam üniversite öğrencilerinin yüzde 34,4’ü erkek, yüzde 14,4’ü ise kadın.

Kripto paralara yatırım yapma nedenlerine yanıt olarak, dört kişiden biri bunun nedeni yatırıma küçük bir miktar parayla başlanabileceğine işaret etti. Daha da önemlisi, ankete katılanların yüzde 52,9’u piyasanın geleceği hakkında iyimser olduklarını açıkladı. Üçte biri, yüksek yatırım getirisinin yatırım yapmak için önemli bir sebep olduğunu iddia etti ve yüzde 31’i ise yatırıma başlamak için büyük engeller olmadığını ortaya koydu. Aynı zamanda, öğrencilerin 15.1’i ise Bitcoin’e para yatırımlarının sınıf hiyerarşisinin üstesinden gelmek için son fırsat olarak göründüğünü söyledi.

Öğrencilerin yüzde 60’ı para kaybetti

Ayrıca, 3 üniversite öğrencisinden 2’si yatırım sermayesini part-time işlerinden aldıklarını söyledi. Öte yandan, yüzde 15,7 fon kaynağı olarak ebeveynlerinden para aldı. Ortalama olarak, öğrenciler kripto paralara toplam 1.41 1.250 dolar yatırım yaptılar.

Öğrenciler yatırımlarının artış getireceğini umut etseler de yaklaşık yüzde 60’ı para kaybetti. Sadece yüzde 40,5’i kripto yatırımlarından kazandıklarını ve ortalama 1,490 dolar kazandıklarını söyledi. Araştırma, öğrencilerin ortalama 660 kaybettiğini ortaya çıkardı.

Bitcoin öğrencilerin psikolojik sağlığına zarar veriyor

Kripto para birimi yatırımından kaynaklanan beklenmedik kayıpların bir sonucu olarak, çoğu genç yatırımcı çeşitli psikolojik sorunlar yaşadığını belirtti. Ankete göre, öğrencilerin yüzde 68,3’ü kripto para yatırımının doğrudan bir sonucu olarak psikolojik sıkıntı yaşadı. Ankete katılanların üçte biri, yatırım yaptıkları kripto paranın fiyatına bağlı olarak dengesiz duygular yaşadıklarını söyledi. Ayrıca günlük işlerine, iş ve çalışmaya konsantre olamadıklarından şikayet ettiler. Ek olarak, genç yatırımcılar normal günlük rutinlere devam edemeyeceklerini ve hatta bazı öğrenciler uykusuzluk problemleri yaşadıklarını söylediler.

Analist Uyardı: Bu Gerçekleşirse Bitcoin (BTC) 20 Bin Dolara Düşebilir!
Analist Uyardı: Bu Gerçekleşirse Bitcoin (BTC) 20 Bin Dolara Düşebilir!

Özellikle, anket, yaşanan son piyasa çöküşünden önceydi. Bu, anketin yapılmasından bu yana öğrencilerin daha fazla para kaybetmiş olacağı anlamına gelir. Geçen hafta büyük kripto para birimleri arasında bir düşüş yaşandı. Özellikle  Bitcoin, büyük kayıplar kaydetti ve değerinin neredeyse yüzde 50’sini düşürdü.

 

Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku