HSBC CEO’sundan Kritik Kripto Para ve Stablecoin Açıklaması!

0 84

HSBC CEO’su Noel Quinn, bankacılık devinin kripto para alım satım masası kurma veya bunu müşterilerine bir yatırım aracı olarak sunma gibi bir planı olmadığını söyledi. Yönetici, bunun nedeni olarak da, kripto paraların çok oynak olması ve şeffaflıktan yoksun olmasını vurguladı.

HSBC neden kripto paralara karşı?

Quinn, Reuters’e verdiği demeçte şunları söyledi

 Volatilite göz önüne alındığında, bir varlık sınıfı olarak Bitcoin (BTC) ile  ilgilenmiyoruz. Müşterilerimiz orada olmak istiyorsa, tabii ki öyleler, ancak bunu servet yönetimi işimizde bir varlık sınıfı olarak tanıtmıyoruz.

Quinn, kripto paraların şeffaflık sorunlarına gelince, kripto paraya kimin sahip olduğunu bilmenin zor olduğunu ve ayrıca Bitcoin’in fiat paraya dönüştürülmesiyle ilgili sorunlar olduğunu söyledi.Quinn ayrıca, rezerv desteği ve erişilebilirlik ile ilgili sorunları nedeniyle stabilcoin’ler konusuna da sıcak bakmıyor. Yönetici bu konuya dair şunları açıkladı:

Stablecoinlerin, depolanan değer endişelerini gidermek için arkalarında bir miktar rezerv desteği vardır, ancak bu, sponsor kuruluşun kim olduğuna ve rezervin yapısına ve erişilebilirliğine bağlıdır.

HSBC daha önce de kripto para karşıtı tutum sergiledi

Quinn’in yorumları, piyasanın yaşadığı  son dalgasının ortasında geldi. Bitcoin, bir ay içinde değerinin neredeyse yüzde 50’sini kaybetti, Nisan ortasında yaklaşık 65.000 dolar’dan işlem görürken yaklaşık 36.500 dolar’a yükseldi. Çin’in Cuma günü geç saatlerde “Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerinin azaltılması” ile ilgili açıklamalrı hafta sonu kargaşayla sonuçlandı.

HSBC’ye gelince, banka, Bitcoin konusundaki karamsar bakış açısıyla biliniyor. Bankanın çevrimiçi hisse alım satım hizmeti HSBC InvestDirect, kısa süre önce müşterilerin MicroStrategy hisselerini satın almasını yasakladı çünkü “HSBC’nin sanal para birimlerine doğrudan maruz kalma arzusu yok ve değerini VC’lerden elde eden ürün veya menkul kıymetleri kolaylaştırma iştahı sınırlı.

Bankacılık devleri sektörde

Öte yandan Citi, Goldman Sachs ve UBS gibi HSBC rakiplerinin tümü son zamanlarda kripto piyasasına adım attı. Goldman Sachs, kripto para ticaret masasını bu yılın başlarında yeniden başlattı. Citi ve UBS ayrıca müşterileri için kripto para hizmetleri başlatmayı düşünüyor. Morgan Stanley, Bank of New York Mellon ve diğer bankalar da varlıklı müşterilerine kripto hizmetleri sağlamak için harekete geçti.

Kaynak Theblockcrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku