Kripto Para Şirketleri İngiltere’den Kaçıyor! İşte Nedeni!

39
İngiltere’nin en büyük mali düzenleyicisi olan Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto para işletmeleri için ”geçici kayıt sürecini” yarın sona erdirecek. Böylece kayıt kriterlerine uymayan firmaların faaliyetlerine devam etmesine izin verilmeyecek.

Sadece 33 şirket, kuruma kaydolmayı başardı

25 Mart itibariyle sadece 33 şirket FCA’ya kaydolmayı başardı. Blockchain.com ve Revolut gibi büyük isimler de dahil olmak üzere diğer 12 şirket hala geçici kayıt aşamasında. Bu nedenle, FCA’ya kaydolmak kripto firmaları için çok büyük bir sorumluluk haline geldi. Son iki yılda kripto para sektörüne nefes aldırmayan FCA, sert bir duruş sergiledi. Birleşik Krallık merkez bankası ve hazine bakanlığı gibi üst düzey mali otoriteleri, incelemeyi hızlandırırken sert önlemler aldı. FCA, bu tarihi Haziran 2022’ye kadar uzatabilirken, bazı şirketler İngiltere’deki müşterilerine hizmet verebilmek için operasyonlarını yurt dışına taşımaya başladı bile. Geçen hafta, B2C2 Ltd. ve kripto dijital bankacılık uygulamaları, Wirex Ltd. gibi popüler isimler de dahil olmak üzere altı şirket ülkeyi terketti.
İngiltere Kripto Para Sektörüne Nefes Aldırmıyor: Sert Yaptırımlar Kapıda!
 
B2C2, kripto paraların tüm spot ticaretinin ABD kuruluşu tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. Wirex’in bir başka sözcüsü, yan kuruluşu Wirex Digital aracılığıyla İngiltere’deki müşterilerine hizmet sunacağını ifade etti. FCA, kesin kayıt şartlarını karşılamayan şirketlerin başvurularını geri çekmeyi seçebilecekleri konusunda sert bir uyarıda bulundu. Londra merkezli kripto saklama şirketi Copper,  İsviçre’de düzenleyici onay almak için  planlar yapıyor. Copper, FCA ile diyaloğunu sürdürmesine rağmen, FCA’dan tam kayıt konusunda hala somut bir karar almadı.

İngiltere, kripto para sektörüne nefes aldırmadı

Copper’ın kıdemli danışmanı olarak görev yapan eski İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, İngiltere’nin kripto için düzenleyici netlik belirlemede Avrupa Birliği gibi diğer finans merkezlerinin gerisinde kalmasının ” şok edici” olduğunu söyledi. Böyle bir tutum nedeniyle yetenekli insanların ülke dışına kaçtığını söyledi. Bununla birlikte, FCA’nın kaydıyla ilgili ilginç olan durum, ikametgahı olmayan şirketlerin, kayıt sürecinden geçenlere göre Birleşik Krallık’taki müşterilere hizmet vermede daha iyi olması. Dünyanın en büyük kripto şirketlerinden bazıları, denizaşırı ülkelerden ticareti kolaylaştırabildikleri için FCA kaydı olmadan İngiltere’de hala hizmet veriyor.
Gemini’deki İngiltere operasyonunun başkanı Blair Halliday, ””Diğer şirketlerden, diğer ülkeelrde bir iş kurduklarını söyleyen e-postalar aldım ve bu, Birleşik Krallık’taki tüketicilere hizmet verecek olan şirketler. Mevzuatla ilgili endişemiz, bunun yargı alanında doğru şekilde hareket eden firmaları haksız bir şekilde etkilemesi ve tanım gereği, müşterileri saha dışında daha kolay bir konuma yönlendirmesi.” açıklamasını yaptı.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku