İngiltere Bu Somalili Genci Konuşuyor: Kripto Para Milyoneri!

164
İngiltere’nin Birmingham şehrinde yaşayan 20 yaşındaki Somali kökenli Hanad Hassan, geçen yıl bir kripto para birimine 50 dolar yatırım yaptı. Hassan’ın yatırımı, üç ay gibi kısa bir sürede 1 milyon dolar değerine ulaştı. Genç girişimci daha sonra servetini 8 milyon dolara çıkarmayı başardı.

Kripto para milyoneri, kendini hayır işlerine adadı

Kripto paralar sayesinde milyoner olan genç yatırımcı, ilk olarak üniversiteyi bıraktı. Hassan şimdi servetini insanlara yardım etmek için kullanmak istiyor. Kendi kurduğu gıda bankasını desteklemek için özel bir kripto para projesi başlattı. Proje, 300 bin dolar yatırım çekmeyi başardı. Genç milyoner, projeden elde ettiği kazançlarlar ile Birmingham’da yardıma muhtaç insanlara el uzatıyor.
Başarılı olmasına rağmen, Hassan kripto para ticaretinin riskli olduğunu vurguluyor. Kripto paralar hacklenmeye karşı savunmasız ve Ocak ayında Bitcoin fiyatları ABD Federal Rezervinin açıklamalarının ardından büyük oranda düştü. 2021’in başında, Hassan iki işte çalışıyordu. Maaşının bir kısmını aileisne veren genç, geri kalanını ise kripto paralara yatırdı. Hassan, 19 yaşında başlayan finansal yolculuğunda  ilk olarak 50 doları üç gün sonra 500 dolara, daha sonra ise 5 bin dolara dönüştürmeyi başardı. Hassan, milyoner olmaya henüz gençken karar verdiğini de sözlerine ekledi.

Somali’den İngiltere’ye uzanan zor bir hayat

Başarılı kripto para yatırımcısı, ilk olarak lüks bir Mercedes ve şehir merkezinde bir daire aldı. Somali’de doğan ailesi, Hasan ve beş küçük kardeşine farklı bir gelecek sağlamak için Afrika’dan kaçarak İngiltere‘ye sığındı. 14 yaşında Birmingham’a gelen Hassan, mütavazi bir hayat sürüyordu.  Baba Omar, “Aileme daha iyi bir yaşam sunmak için İngiltere’ye geldim. Somali’de savaştan kaçtım.” dedi. Hassan, giderek artan servetine rağmen halktan kopmadı.
Hassan ve arkadaşı Ahmed Muhammed birlikte özel bir kripto para birimi çıkardılar ve elde ettikleri tüm kârı hayır kurumlarına bağışladılar.  Birleşik Krallık’ta yaklaşık 2.200 gıda bankası var ve 2020’de nüfusun yüzde 7’si bir gıda bankasından yardım alıyordu.  Kripto paralar sayesinde hayatı değişen genç yatırımcı, geçmişini unutmadığını ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeye devam edeceğini beirtti. Daha fazla kripto haberi için KriptoArena.com adresini takip edebilirsiniz.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Bbc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku