Regülasyon Geliyor: Kripto Para Yasa Tasarısı Senatoya Sunuldu!

35

ABD Kongre Üyesi Don Beyer, senatoya yatırımcıları korumak ve yeniliği teşvik etmek amacıyla kripto para piyasasını düzenlemeyi amaçlayan yeni bir yasa tasarısı sundu.

İşte yasa tasarısının ayrıntıları!

Virginia eyaletinden ABD Kongre üyesi olan Don Beyer, kripto para piyasasını düzenlemeyi amaçlayan yeni bir yasa tasarısı ortaya koydu. 28 Temmuz’da açıklanan yasa, ”Dijital Varlık Piyasası Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası” olarak adlandırılıyor ve tüketicileri korumayı ve yeniliği teşvik etmeyi amaçlıyor. Beyer, hem piyasanın hem de yatırımcılarının genel güvenliği için düzenleyici bir çerçevenin gerekli olduğunu vurguladı. Rapordaki en önemli nokta, kongre üyesinin, kripto piyasasından övgüyle bahsetmesi oldu. Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkların “hayatımızda kalıcı” olduğunu ifade eden siyasetçi piyasanın sorunlarını detaylı bir şekilde sıralayarak ve ABD senatosunun regülasyon konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirtti. Politikacı şunları ekledi:

Kripto para yatırımcıları yıllardır dolandırıcılık, hırsızlık ve piyasa manipülasyonuna maruz kaldılar, ancak Kongre, şimdiye kadar endüstri uzmanlarının ve federal düzenleyicilerin kapsamlı bir yasal çerçeve oluşturma çağrılarını görmezden geldi. Yasalarımız çağın gerisinde ve benim yasa tasarım, kripto para yatırımcılarına koruma sağlamak ve gecikmiş olan regülasyon sürecini başlatacak.

Gallup Araştırması: ABD'deki Bitcoin Yatırımcı Sayısı Son 3 Yılda Şaha Kalktı!
 

Tasarının özellikleri, birçok değişikliğin yanı sıra kripto paraların ve ilgili menkul kıymetlerin yasal tanımlarını kapsıyor. Beyer, bunun SEC ve CFTC’ye varlık sınıfı üzerinde yetki vereceğini söylüyor. Ayrıca, dijital varlıkların, AML standartlarını takip etmesini sağlayacak olan Banka Gizliliği Yasası kapsamında parasal araçlar olarak tanımlanması çağrısında bulunuyor. Tasarıda bir dizi başka değişiklik var, ancak genel tema yatırımcının korunması, yasadışı faaliyetlerin finansmanının önlenmesi ve şeffaflık. Dikkate değer bir nokta da, eğer geçerse, Federal Rezerv’e dolar bazlı bir CBDC ihraç etme yetkisi verecek olması. Bu, hükümet içinde destek gören fikir ve ABD CBDC planını yakında resmen açıklayabilir.

ABD’de kripto para düzenlemesine kesin gözüyle bakılıyor

Yeni yasa tasarısı, ABD’de yaklaşmakta olan bir düzenleyici çerçeveye işaret eden bir dizi gelişmeden sadece biri. ABD’li yetkililer kripto para piyasası hakkında giderek daha fazla seslerini yükselterek, kripto para vakalarıyla başa çıkmaya yardımcı olmak için stablecoin’lerin düzenlenmesi, yatırımcıların korunması ve menkul kıymet yasalarında değişiklik yapılması çağrısında bulundular.

Glassnode: Bitcoin (BTC) Transfer Hacmi 2021'de ABD GSYİH'sına Yaklaştı!
 

Bu yıla kadar ABD, düzenleme konusunda gözle görülür bir şekilde lider oldu. Ancak uzmanlar ve sektördeki kişiler, ülkenin oyalandığını ve kripto para piyasasının gözden geçirilmesi için adeta yalvarıyorlar. Bununla birlikte, 2021 boğa piyasası, yatırımcı koruması, vergilendirme ve dijital varlıklar için yasal tanımların ana odak noktası haline gelmesiyle piyasaya yeni bir heyecan ateşledi. Beyaz Saray kısa süre önce kripto piyasasına atıfta bulunarak, kripto üzerindeki vergi uygulamasını güçlendirerek yeni altyapı faturasının maliyetini kısmen dengeleyeceğini söyledi. Bu, yetkililerin düzenleyici bir çerçeve üzerinde çalıştığını açıkça ortaya koyuyor, Biden yönetiminin regülasyon üzerinde çalıştığı söylentileri var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku