Bitcoin (BTC) Pizza Gününüz Kutlu Olsun! Bugün Neden Önemli?

0 50

Bügün Bitcoin (BTC) Pizza Günü! Peki, kripto para tarihindeki en önemli günlerden biri olan Bitcoin Pizza Günü nedir? Fiyat artışlarını günümüzde sıkça takip ettiğimiz lider kripto paranın, ilk çıktığı zamanlarda belirli bir fiyatı bile yoktu. Aynı zaman diliminde, Blockchain’e kazılı temsil ettiği değer biriminin bir ödeme aracı olarak kabul görmesi ise sadece bir hayaldi. Ancak, on bir sene önce Bitcointalk isimli forumda iki kullanıcı arasında başlayan diyalog bu hayali gerçeğe dönüştürmeyi başladı.

Bitcoin Pizza Günü’nün hikayesi

Her yıl 22 Mayıs tarihinde kutlanan bugünün anlamı hem kripto para piyasası hem de teknoloji tarihi açısından oldukça önem teşkil eder. Peki, bu süreç nasıl başlamış gelin birlikte bakalım. Her şey ilk Bitcoin geliştiricilerinden olan ve erken zamanlarda madencilik yapan Laszlo Hanyecz’in 18 Mayıs 2010’da yaptığı bu paylaşımla başladı:

Laszlo, iki pizza karşılığında 10 bin BTC (güncel fiyatı ile 380 milyon dolar, tüm zamanların en yüksek seviyesi fiyatı ile 648 milyon dolar) ödemeye hazır olduğunu belirtiyor. Ayrıca, kabul eden kişinin dilerse pizzayı kendisinin yapabileceğini ya da bir restorandan sipariş edebileceğini de belirtiyor. Onun için önemli olan kısım bu transferi gerçekleştirebilmek ve benimsemeyi hızlandırmak. Çünkü, emekleme döneminde olan Bitcoin topluluğunun böylesine bir dönüm noktasına ihtiyacı var.

Bitcoin ile yapılan satışı görmek mümkün

Gerçek adı Jeremy Sturdivant olan “Jercos” takma adlı kullanıcı Laszlo’nun teklifini kabul eder. Ardından Laszlo’ya bir pizza restoranından iki pizza ve iki adet elmalı turta sipariş eder. BlockChain’in şeffaf bir teknoloji olması sebebiyle ikili arasındaki transferi görmemiz mümkün. Bağlantıya tıklayarak Bitcoin Pizza Günü’nün kutlanmasına sebep olan Blockchain’i kaydını görüntüleyebilirsiniz.

Laszlo’nun Bitcoin ile aldığı pizzalar sadece bununla sınırlı kalmadı. Daha sonrasında da Bitcoin ile pizza aldığını kendisi de anlatıyor. Paylaşımının devamında artık gün başına binlerce BTC üretemediği için pizza tekliflerini kabul etmediğini ekliyor. Fakat, 2018 yılında Lightning Network üzerinden ilk pizza satın alan kişi yine Laszlo oluyor. Transferlerin daha hızlı yapılabilmesi amacıyla tasarlanan Lightning Network’e de adını kazımış oluyor böylece. Bu alışverişte ise tek pizza için 0.00649 adet BTC ödüyor.

“Pişman değilim”

Ek olarak, Laszlo geçen sene verdiği bir röportajda 10 bin Bitcoin’i pizzaya verdiği için pişman olmadığını belirtiyor. Milyonluk pizzalar olarak birçok yorum yapılsa da, Laszlo ekosisteme sağladığı katkıdan son derece memnun.

Laszlo ünlü oluyor

Bitcoin Pizza Günü topluluk tarafından biliniyor olmasına rağmen, henüz viral olmamıştı. 2014 ve sonrasında bu olayın bilinirliğinin artması ile birlikte kutlamaların sayısı da arttı. Bu artışta New York Times gazetesinde konuyla ilgili yayınlanan makalenin etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Buna paralel olarak, ABC News ve WSJ gibi geniş kitlelere hitap eden yayın organları da konuyu ele alınca, Laszlo’nun ünü daha da yayılıyor.

Günümüzde ise kutlamalar bir adım daha öteye gitmeye başladı. “Pomp” takma adlı kripto fenomeni geçtiğimiz haftalarda “Bitcoin Pizza” restoran zinciri girişimini duyurdu. ABD’de on şehirde servise başlayacak olan restoran, ilk pizzalarını Bitcoin Pizza Günü’ne özel bugün teslim edecek.

 

Kaynak Moneycontrol.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku