Metrikler Çöküşü Gösteriyor, Kripto Para Piyasaları Alarm Veriyor!

63

Kripto para piyasalarında düşüşler yaşanmaya devam ediyor ve bununla birlikte yatırımcıların fazla şüpheye düştüğü belirtiliyor. Çeşitli kripto para borsalarında kaydedilen para yatırma ve çekme işlemlerine de doğrudan yansıdığı belirtiliyor.

Fonlama oranları negatifte hareket etmeye devam edecek mi?

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Yaşanan düşüşleri ve kayıpları yansıtanlardan biri ise, 2022’nin ilk yarısında sabit kalan fonlama oranları olduğu bildiriliyor. Ancak, içinde bulunduğumuz süreçte fonlama oranlarında bir miktar hareketlilik yaşandığı ve ne yazık ki durumların beklenildiği gibi iyiye gitmediği belirtiliyor. Önde gelen iki kripto para borsası Binance ve ByBit, geçtiğimiz hafta negatif kripto fonlama oranları gördü. En çok işlem hacmine sahip olan kripto para borsaları ise sürekli olarak listenin başında yer alıyor ve yatırımcıların önde gelen tercihlerinden. Bu nedenle analistler, bu platformlardaki değişikliklerin piyasa hareketlerini de önemli ölçüde etkileyebileceği belirtiyorlar.

Fonlama oranlarının, nötr veya altında dalgalanmaya devam ettiği, ancak alt seviyelerin daha da arttığı görünüyor. Bitcoin’de geçtiğimiz hafta görülen 20 bin dolar seviyesinin altındaki alanda bulunan beklentiler, düşük fiyatlar göz önüne alındığında daha fazla yatırımcının piyasalara dahil olmak isteyeceği yönünde olduğu bildiriliyor. Ancak, ortalama fonlama oranlarının artık negatif olması sebebiyle durumun tersine işlediği belirtiliyor. Hem Binance hem de ByBit, geçtiğimiz hafta ortalama eksi 0.0015 fonlama oranları kaydettiği görüldü. Nötr yüzde 0.01 ortalama toplam fonlama oranlarından yaşanan bu düşüşün önemli olduğu söyleniyor. Bu seviyeler ve gerilemelerin ise, yatırımcılar arasındaki düşüş eğiliminin artıyor olmasından kaynaklandığı bildiriliyor. Düşüşlerin devam etmesi nedeniyle ise, kısa vadeli yatırımcı sayısında artışlar olduğu belirtiliyor.

Kripto para birimlerinde duyarlılığın kötü olduğu belirtiliyor

Analistler, bahsedilen ölçümlerin çoğunun hem Binance hem de ByBit’ten geldiğini belirtiyorlar. Bu iki ölçüm, kısa vadeli yatırımcıların uzun vadeli yatırımcılara kıyasla daha aktif olduklarını ise açıkça göstermektedir.

Şu anda piyasada düşüş yaşayanların yalnızca kripto para yatırımcıları olmadığı söyleniyor. Aynı durum, yatırımcıların sahip oldukları kripto para birimlerini normalde olduğundan daha fazla soğuk cüzdanlarında tutmayı seçtikleri alanda da geçerli olduğu belirtiliyor. Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para piyasası duyarlılığını bir kez daha aşırı korku bölgesine doğru ilerlettiği görülüyor. Bu, piyasanın art arda iki ayı aşırı korku hissi ile kapattığı anlamına geliyor. Son birkaç günlük sürede düşüş gösteren kripto para birimlerinin giriş ve çıkışlarında da açıkça görülmektedir. Ancak, girişlerin çıkışlara oranı, yatırımcıların piyasada herhangi bir risk almayı reddettiğini sunuyor.

Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in net akışları, çıkışların geçtiğimiz gün 901,6 milyon dolara ulaşmasının ardından kayıp miktarı 29,7 milyon dolara kadar çıktı. Yatırımcılar, token satın almak için borsalara daha az yöneldikçe, stablecoin Tether’de de işlemlerde durağanlık görülüyor. Pozitif net akış son bir gün için sadece 14,2 milyon dolara çıktı. Satışların devam etmesi durumunda, piyasalarında daha gerileyebileceği belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak newsbtc
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku