Yüz Milyon Dolarlık Kripto Para Hırsızlığının Arkasında Bu Ülke mi Var?

27

23 Haziran tarihinde Harmony blockchain ekipleri tarafından yapılan açıklamaya göre, Horizon Bridge üzerinden 100 milyon dolarlık kripto para hırsızlığı yaşandı. Yaşanan kripto para hırsızlığı olayının arkasında Kuzey Kore’nin işi olabileceği belirtiliyor.

Kripto para hırsızlığının ardında hangi grup var?

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Blockchain analitik firması Elliptic, saldırıyı devlet destekli bir grubun gerçekleştirdiğini, Kuzey Kore den şüphelendiklerini ve takip ettiklerini bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirketten 100 milyon dolar değerinde kripto para birimi hırsızlığı gerçekleştiren saldırının arkasında, büyük olasılıkla Kuzey Koreli hack organizasyonu Lazarus Group olduğu sonucuna vardıkları belirtiliyor. Yaşanan olay Reuters tarafından yayınlandı.

23 Haziran’da, Harmony blockchain ekosistemi tarafından yürütülen ve kripto para birimlerinin diğer blockchain’lere taşınmasını sağlayan bir hizmet olarak piyasaya sunulan Horizon Bridge’den varlıkların alındığı açıklandı. Olay tarihinden bu yana, bilgisayar korsanlarının eylemleri, uzmanların en sık görülen siber saldırı suçlarının gerçekleştirildiğini düşündükleri Kuzey Kore ile bağlantıları olabileceğini ima ediyorlar. Birleşmiş Milletler’de gerçekleştirilen yaptırımları izleyen kişilere göre, Pyongyang’ın çalınan kripto para birimlerini nükleer ve füze programlarını güçlendirmek adına kullanacakları söyleniyor.

Chainalysis olayla ilgili araştırma sonucunu paylaşıyor

Saldırıyı araştırmak adına Harmony ile birlikte çalışan bir blockchain firması olan Chainalysis, Salı günü gerçekleştirdiği açıklamada, saldırı yönteminin ve fonların kaynağını gizlemek için kripto para birimlerini Ethereum’a çevirdikleri belirtiliyor. Yapılan yüksek ödeme hızı sonucunda önceki hack saldırıları ile benzerlik gösterdiği söyleniyor. Chainalysis’in, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şunlar yer alıyor:

Blockchain analitik firması Elliptic tarafından belirtilenlere göre, Perşembe günü yayınlanan araştırmada, Kuzey Kore de bulunan hack ekibi Lazarus Group’un bu hırsızlığa karışmış olabileceğine dair güçlü göstergeler var. Şüpheler, saldırının niteliğine ve ardından hacklenen kripto para birimlerinin aklanmasına dayandığı belirtiliyor.

FBI analisti hack olayında görev alıyor

İşlemlerle ilgili şu anda Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirket olan TRM Labs görev alan eski bir FBI analisti Nick Carlsen, Kuzey Kore’nin kripto hırsızlıklarını inceliyor. Ön kanıtlar sayesinde bunun Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilen bir hack olabileceğini öne sürüyor. Rapora göre hack, ilk hırsızlığa kadar giden olaylar zincirini sabote etmeye çalışıyor. Bu yöntemin ise borsada nakde çevirme durumunu kolaylaştırdığı belirtiliyor.

Chainalysis’e göre, Kuzey Kore’de ve 2022 yılında alınan toplam hacklenen kripto paraların yüzde 60’ına atfedilebilecek toplam 1 milyar dolarlık çalıntı varlıkla bu yıl yedinci olayın olduğu söyleniyor. Uzmanlar ve Güney Koreli yetkililer, Reuters’e, BTC fiyatlarındaki son düşüşün ve hack durumlarının potansiyel olarak yaptırımlarla işlemler gerçekleştiren hükümet adına büyük miktarlarda para birimlerini tehlikeye attığı söyleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak thecryptobasic
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku