Popüler Hacker Bitcoin Kurtarma Operasyonunda Hayal Kırıklığına Uğradı!

193

Ulaşılması zor yerlerden ve işlemlerden kripto para kurtarmasıyla bilinen bilgisayar mühendisi ve donanım hacker’ı Joe Grand, saatler harcayarak erişim sağladığı telefonda birkaç dolarlık Bitcoin (BTC) ile karşılaşınca şoka uğradı. Popüler hacker “büyük” Bitcoin kurtarma operasyonunda ancak 105 dolar bulabildi.

Milyonlarca dolarlık BTC hayaliyle kurtarma operasyonu başladı

Ulaşılması zor yerlerden kripto kurtarmasıyla bilinen bilgisayar mühendisi ve donanım hacker’ı Joe Grand, saatler harcayarak erişim sağladığı telefonda birkaç dolarlık Bitcoin ile karşılaşınca şoka uğradı. Grand, perşembe günü paylaştığı YouTube videosunda Portland’den Seattle’a otobüs şoförü Lavar Sanders’e ait Samsung Galaxy SIII telefondaki değeri “milyonlarca doları” bulabilecek Bitcoin’leri (BTC) kurtarmak için yola çıktığını ve çalışmaya başladığını açıkladı. Sanders, söz konusu BTC’leri Temmuz 2016’da son derece baştan savma ve özensiz bir şekilde, kafede buluştuğu birine ödeme yaparak ve telefonundaki cüzdana aktararak satın aldı. Kripto paralarını güvenli bir depolama alanına taşımayan Sanders, daha sonra ise cihazı kaybetti.

Telefonu 2021’de bulan Sanders kilit ekranı şifresini hatırlayamasa da, çok fazla başarısız denemenin telefondaki tüm verileri silmesini sağlayacak şekilde ayar yaptığını hatırladı. Sanders, daha sonra bir arkadaşıyla birlikte videolarını izlediği Grand ile iletişime geçti ve beyaz hacker’ın telefon hafızasına girmeyi birkaç kez deneyerek kripto paraları kurtarmasına olanak sağladı. Bir süre mikro lehimleme, hafızayı indirme ve kaydırma şifresi keşfinin -ki “L” harfi olduğu ortaya çıktı- ardından Sanders, MyCelium Bitcoin cüzdanını açarak içinde yalnızca 0,00300861 BTC’nin olduğunu gördü. Keşfin yapıldığı sırada 105 dolar eden bu miktar, şuan itibarıyla yaklaşık 63 dolar ediyor. Grand, otobüs şoförünün 2016’da 400 dolarlık BTC satın aldığını ve bu paranın çoğunun 2019 yılında kapatılan kripto karıştırma hizmeti BitBlender’a gittiğini tespit etti.

Balinalar Bitcoin birikimi yapmaya devam edyor

Blockchain’deki en büyük Bitcoin (BTC) sahipleri, son 30 gün içinde varlıklarına yüzde 16 daha fazla coin eklediler ve şu anda cüzdanlarında değeri 16 milyar doları aşan 776.000 BTC’leri bulunuyor. Blockchain analitik firması IntoTheBlock’a göre, cüzdanlarında 100.000’den fazla BTC tutan varlıklar olarak tanımlanan “giga-balinalar”, BTC varlıklarını yeni bir rekora yükseltiyor. Firma başına, ağda cüzdanlarında 100.000 BTC – 2 milyar doların üzerinde – olan sadece 5 adres var.

bitcoin

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, bu ayın başlarında Bitcoin balina etkinliği, büyük yatırımcıların lider kripto para biriminin düşüşünü kritik 20.000 dolara yaklaştığında satın almasıyla 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku