bitcoin

SEC, Bu Kripto Para Borsasına Bir Dava Daha Açıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), üç aylık bir rapora göre kripto para borsası Coinbase’in getiri ve stake ürünlerini araştırma altına aldı. Kripto para borsası, SEC’den soruşturma celbi aldığını açıkladı.

Borsa bir dava ile daha karşı karşıya

İddialara göre soruşturma, SEC’in menkul kıymetler olduğuna inandığı belirli kripto para birimlerinin listelenmesiyle ilgili olduğu belirtiliyor. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Soruşturma ile karşı karşıya olduğu söylenen Coinbase’in ise başka sorunlarla karşılaşabileceği bildiriliyor. Ayrıca yapılan yeni bir duyuruya göre, “maddi olarak yanlış ve yanıltıcı açıklamalar” yaptığını iddiasıyla başlatılan soruşturmaya ek yeni bir dava ile karşı karşıya olduğu bildiriliyor. Soruşturma mahkeme celbi ile ilgili olarak, Coinbase raporunda yer alan ibarelerin şu şekilde olduğu aktarılıyor:

Şirket, SEC’den soruşturma celpleri ve talepler aldı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şirketin kripto paraları listeleme süreçleri, listelenen kripto paraların sınıflandırılması, stake programları ve stabilcoin projeleri ile getiri sağlayan ürünler de dahil olmak üzere, belirli müşteri programları, operasyonları, mevcutta olan ve gelecek süreçte amaçlanan ürünler hakkındaki belgeler ve bilgiler için talep ediliyor.

Stake etme ve getiri yaratma, birçok platformun kullanıcılarına sunduğu ve sahip oldukları kripto paralardan daha fazla kazanç sağlamaları adına kullanılan iki yoldur. Her ikisi de son birkaç yıl içerisinde kullanıcı katılımı açısından çok başarılı oldukları bildiriliyor. Ancak, bu başarının ise düzenleyicilerin dikkatini çektiği görülüyor. SEC tarafından yapılan soruşturma, düzenleyicinin borsalarda herhangi bir faaliyeti hafife almadığının bir işareti gibi görülüyor. SEC, kripto para piyasalarındaki tüm faaliyetlerle ilgili soruşturmasını hızlandırdı ve Coinbase, en büyük kripto para borsalarından biri olduğu için ön planda ve merkezde yer alıyor.

SEC, kripto para piyasalarına yönelik araştırmasını genişletebilir

Coinbase’in son haftalarda biraz zor zamanlar geçirdiği görülüyor. 2022’nin ikinci çeyreğine ilişkin mali verilerini paylaşan borsa, şirketin 1 milyar doların üzerinde bir zararla karşılaştığını bildirdiği. Bu zararın ise kripto piyasalarında yaşanan çöküş ve makraekonomik gelişmelere bağladığı aktarıldı. Ancak, bu tarz bir zararın ardında yalnızca çöküşlerin olmadığı bildiriliyor. Şirket, BlackRock ile müşterilerine kripto para birimleri sunmasına izin veren bir ortaklık duyurusunda bulundu. İşbirliği, BlackRock’un Aladdin yazılım araç setini Coinbase Prime ile birleştiriyor.

SEC tarafına bakıldığında ise, regülatörün araştırmalara devam edeceği ve daha da derinleşeceği belirtiliyor. Senatör Cynthia Lummis’in ofisinden bir personel, SEC’in her ABD’de yer alan kripto borsasını araştırdığını söyledi. Bununla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamış olmamasına rağmen, SEC’in kripto piyasaları üzerindeki yasalar dahilinde çalışmalarına devam edeceği konusunda bir açıklama yapmasının sürpriz olmayacağı aktarılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC, Bu Kripto Para Borsasına Bir Dava Daha Açıyor!