Jack Dorsey, Bitcoin Tarafından Desteklenen Web5 Porjesini Açıkladı!

231

Jack Dorsey’in en büyük blockchain ağının internetin evriminde önemli bir rol oynayacağına olan inancını vurgulayarak, Bitcoin (BTC) merkezli yeni bir merkeziyetsiz web oluşturma planlarını açıkladı. Web5 olarak adlandırılan yeni proje, Dorsey’in Kasım 2021’de Twitter’ın CEO’su olarak istifa etmesinden bu yana sürdürdüğü en son Bitcoin merkezli çabayı temsil ediyor. İşte detaylar…

Jack Dorsey Web5 Projesini Anlattı

Block yan kuruluşu TBD, kurucu Jack Dorsey’in en büyük blockchain ağının internetin evriminde önemli bir rol oynayacağına olan inancını vurgulayarak, Bitcoin (BTC) merkezli yeni bir merkeziyetsiz web oluşturma planlarını açıkladı.Web3, interneti merkeziyetsizleştirmek için blockchain teknolojisini ve tokenizasyonu içerirken, Web5 sadece bir blockchain kullanan kimlik tabanlı bir sistem olarak öngörülüyor. Twitter kullanıcısı Namcios, Web5 kavramını, kullanıcının deneyimini geliştirmek ve merkeziyetsiz kimlik yönetimini etkinleştirmek için birlikte çalışan çeşitli yazılım bileşenlerini tanımlayan bir dizi tweet’te anlattı.

Jack Dorsey, Bitcoin Tarafından Desteklenen Web5 Porjesini Açıkladı!
Namcios’a göre, Web5, “Bitcoin blockchin üzerinde çalışan açık, halka açık ve izinsiz bir DID ağı” olarak tanımladıkları ION’u kullanıyor. Web3 Vakfı, DID’leri “doğrulanabilir, merkeziyetsiz dijital kimlik” sağlayan merkeziyetsiz tanımlayıcılar olarak tanımlar. Web5, TBD’nin prototip belgelerine göre, geliştiricilerin DID’ler ve merkeziyetsiz düğümler aracılığıyla merkeziyetsiz web uygulamaları oluşturmalarına olanak tanıyan  bir web platformu veya DWP’dir. Web5 ayrıca, Dorsey’in kripto para biriminin bir gün internetin yerel para birimi olacağına dair inancını yansıtan BTC merkezli bir para ağına sahip olacak.

Jack Dorsey çalışmalarını hızlandırdı

Dorsey’in yeni bir web geliştirme modelini takip etme motivasyonu, Web3’ün asla gerçek bir merkeziyetsizliğe ulaşamayacağına olan inancından kaynaklanıyor olabilir. Block CEO’su, Web3’ü ve gelişimini destekleyen risk sermayesi topluluğunu açıkça eleştirdi. Bunun yanında, Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Efsanevi New York hip-hop sanatçısı ve yapımcısı Jay-Z, Cash App’in kurucusu Jack Dorsey ile güçlerini birleştirerek, “eğitimin güç” olduğu demokratik vizyonunu savunan bir eğitim programı olan “Bitcoin Akademisi” ni başlattı.

Jack Dorsey, Bitcoin Tarafından Desteklenen Web5 Porjesini Açıkladı!

Sadece New York’taki Marcy Projesi toplu konut kompleksinin sakinleri için mevcut olan program, 22 Haziran’da başlayacak ve hem yüz yüze hem de çevrimiçi katılım seçenekleriyle 7 Eylül’e kadar sürecek. Ücretsiz eğitim programı, finansal bilgilere erişimi artırmak ve kapsayıcı fırsatları teşvik etmek için tasarlanmıştır.Black Bitcoin Milyarderi’nden Lamar Wilson ve Crypto Blockchain Plug’dan Najah J. Roberts tarafından öğretilen derslerin spesifik detayları şu anda tam bilinmiyork, ancak Bitcoin’in gerekliliğini, faydasını ve vizyonunu çevreleyen konuların yanı sıra genel finansal literatür bekleniyor.

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku