İspanya’dan Çarpıcı Kripto Para Hamlesi: Yasal Hale Geliyor!

69

Yasa tasarısı, mülk sahiplerinin kripto para ile ipotek ödemesine izin vermeyi ve emlak sektörüne İspanya’da ipotek alımları için kendi kripto birimlerini kullanma yetkisi vermeyi amaçlıyor.

İspanyol milletvekilleri, dijital dönüşüm konusunda yeni bir yasa tasarısı önererek kripto birimlerini ve Blockchain endüstrisini meşrulaştırmak için yeni bir yasal girişimi destekliyorlar. Yeni yasa tasarısı İspanyol siyasi partisi Halk Partisi (PP) tarafından sunuldu. Blockchain ve yapay zekâ gibi gelişen teknolojileri ve Bitcoin (BTC) gibi kripto birimlerini düzenleyerek birden fazla endüstride yeniliği yönlendirmeyi amaçlıyor.

Taslak yasa Blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlıyor

Tasarı taslağının bir parçası olarak PP, kripto para birimi ve Blockchain teknolojisinin ipotek ve sigorta amaçlı kullanımını yasallaştırmayı önerdi. Teklif, özellikle, mülk sahiplerinin kripto ile ipotek ödemesine izin vermeyi ve emlak sektörüne ipotek alımları için kendi kripto birimlerini kullanma yetkisi vermeyi amaçlıyor. Taslak yasa ayrıca İspanyol bankalarını akıllı sözleşmeler kullanarak ilgili süreçleri otomatikleştirerek ipotek ve sigortayı yönetmek için Blockchain teknolojisini kullanmaya çağırıyor.

Yasa kripto para endüstrisine vergi ve patent avantajı sağlayacak

Tasarı, İspanya’da kripto para ve Blockchain endüstrisinde yer alan şirketler için büyük vergi indirimleri ve patent avantajları sağlamayı öneriyor. Tasarı, özellikle yerel teknoloji inovasyon girişimlerinin, İspanyol Patent ve Ticari Marka Ofisi’ndeki ulusal patent ve tescil ücretlerinin maliyetinde %90 oranında bir azalmaya sahip olması gerektiğini öne sürüyor. Buna ek olarak, yeni girişim ayrıca Hazine Genel Müdürlüğü, Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu ve İspanya Bankası temsilcilerini bir araya getirerek kamu danışmanlığı amacıyla Ulusal Kripto Varlık Konseyi’ni oluşturmayı da öneriyor.

Habere göre, İspanyol parlamentosunun, ülkenin temmuz ayı başlarında vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılıkla mücadele çabalarının bir parçası olarak sakinlerinin kripto varlıklarını beyan etmelerini gerektiren yeni bir yasayı onaylamasından kısa bir süre sonra geldi. Yasa kapsamında, İspanyol kripto para piyasasını düzenleyen kripto para birimlerini tutarak ve işlemleri için önemli yeni gereksinimler için kapsamını genişletmek üzere oluşturuldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku