Türk Gençliğinin Umudu Kripto Paralar Değil Blockchain Teknolojisi Olabilir!

26

Türkiye’nin son yıllardaki ekonomi ve para politikası yönetimi tam bir felaket oldu. Covid-19 salgını işleri daha da kötüleştirdi. Bu yıl şimdiye kadar Türk Lirası ABD doları karşısında yüzde 10’dan fazla değer kaybetti. 2003 yılından bu yana ise yüzde 65 gibi şaşırtıcı bir düşüş yaşadı. Bu nedenle, Mayıs’ta enflasyonun yüzde 16’nın üzerinde olması sürpriz değil   Ekonomik büyüme, istihdam ve fiyat istikrarı için bu kadar kasvetli beklentiler arasında, Türk gençleri, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, geleneksel olanı aşmanın bir yolu olarak olağanüstü seçeneklere yöneliyor: kripto para birimleri. Bazıları büyük kazanç sağlarken, bazıalrı ise dolandırıcılığa maruz kalıyor veya büyük kayıplar yaşıyor. Bütün bu riskler göz önüne alındığında, Türk gençleri için kripto para birimlerinin arkasındaki teknolojiye dayanan daha iyi bir seçenek var: Blockchain teknolojisi!

 Kripto paralar değer deposu olarak görülmüyor!

Türkiye’deki kripto para birimlerine olan ilginin son bir yılda 16 kat artması anlaşılır bir olgu. İki yıl içinde, üç merkez bankası başkanının görevden alınması, yerel para birimi, borsa ve ekonomi için daha derin bir krizi hızlandırdı. Sonuç olarak, Türk yatırımcılar önce değeri korumanın bir yolu olarak dövize yöneldiler. Ağustos 2020’de, liradaki büyük bir düşüşün başka bir borç krizi korkusu uyandırdığı zaman, yabancı para mevduatları toplam mevduatın neredeyse yarısına yükseldi. Ardından, bu yıl kripto para birimi değerlerindeki olağanüstü artışın ortasında, kriptolara doğru artan bir göç oldu. Aslında, kripto paralar değeri korumanın bir yolu olarak değil, büyük spekülatif kazançlar olarak görülmeye başlandı.

Çarpıcı Anket: Türkiye’de Kripto Para kullanımı Bir Yılda 11 kat Arttı
 

Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki bir raporuna göre, dini otoritelerin kripto para birimlerine İslam’da “izin verilmediği” yönündeki ihtarına rağmen, Türklerin yüzde 16’sı kripto para kullandı ya da yatırım yaptı. Türk hükümetinin uzun süredir herhangi bir düzenlemeye tabi olmayan sektörden şüphe duyduğu göz önüne alındığında, bu olayın dinle pek ilgisi olmayabilir. Ülkede PayPal bile 2016’dan beri yasaklandı. Ancak kripto para birimlerinden kaçınma tavsiyesi şu ortamda kesinlikle işe yaramayacak. Blockchain veri şirketi Chainalysis’e göre, Türk kripto para yatırımcıları 2020’de 300 milyon ABD dolarına eşdeğer kazanç elde etti.

Blockchain teknolojisi ülkede ivme kazanıyor!

Kripto para pazarındaki ilk artış, liranın tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığı Ağustos 2018’de gerçekleşti. Ülkenin en büyük kripto para ticaret platformları kısa dönemde işlem hacminde devasa artış gördü. Artık kripto para birimlerinin günlük ortalama işlem hacmi, İstanbul borsasındaki hisselerin dörtte biri kadar olmayı başardı. Yine de her şey mutlaka güllük gülistanlık değildir. 21 Nisan’da İstanbul merkezli kripto borsası Thodex tüm işlemleri durdurdu. Bunun, dış yatırımcılarla bir anlaşma üzerinde çalıştığı için meydana geldiğini söyledi. Thodex, Türkiye’nin üçüncü en büyük kripto para ticaret platformuydu. İçişleri Bakanlığı’na göre, kurucusu Faruk Fatih Özer’in 108 milyon dolarlık kripto para varlıklarını bilinmeyen hesaplara aktardıktan sonra Arnavutluk’a kaçtığı iddia edildi. Birçokları için Thodex başından beri şüphe uyandırdı. Örneğin, Dogecoin‘leri indirimli olarak sattı. Ve kullanıcılara bir Porsche, Apple saatler ve dizüstü bilgisayarlar, PlayStation’lar vb. kazanma fırsatı sundu. Bunun yanında, ülkede Blockchain teknolojisi de giderek ivme kazanıyor. Türkiye’de kendi blockchain ağına sahip tek teknoloji şirketi olan Bitci Teknoloji, 20 milyon TL olan ödenmiş sermayesini 100 milyon TL’ye çıkardı.Başka yerlerdeki kripto para yatırımcılarının aksine, birçok Türk yatırımcı, ülkenin ekonomik krizinin ortasında çaresizlik duygusuyla motive oluyor. Kadir Has Üniversitesi’nde kripto para birimleri üzerine öğretim görevlisi olan İsmail Hakkı Polat’a göre, “Kripto, Türkiye’deki gençler için temelde iki şey ifade ediyor: gelecek ve özgürlük.”Ancak bu formülasyondaki eksik bileşen stabilitedir. Kripto para birimleri, bir yatırımcının yabancı para portföyünün bir bileşeni, riski dengelemenin bir yolu olabilir.

Bitci.com’un Basketbol Milli Takımlar Reklam Filmi Yayında!
 

Cornell Üniversitesi’ndeki Kripto Para Birimleri ve Akıllı Sözleşmeler Girişimi’nin eş direktörü Emin Gün Sirer’in belirttiği gibi, “Enflasyon, yalnızca kripto para birimlerine avantaj sağlayan Covid-19 pandemisinin doğrudan bir sonucu olarak artacak.” Bununla birlikte, Jön Türkler, görünüşe göre, spekülatif bir dürtüyle piyasaya giriyorlar. Ve bunun içinde büyük tehlike unsurları var. Bitcoin, Mayıs ayında  yaklaşık 64 bin dolara yükseldi, ancak şimdi 32.000 dolar civarında işlem görüyor. Teknoloji konusunda bilgili gençlerin (ki Türkiye’de bunlardan bolca var) yeni ürünler ve hizmetler oluşturabileceklerini ve yerel ekonomik krizi nasıl alt edebileceklerini belirlemek için kripto para birimlerinin altında yatan teknolojiyi araştırmaları daha ihtiyatlı olabilir. Blockchain teknolojisi, sahteciliğe karşı dayanıklı sözleşmeler üretmekten tıbbi verilerin güvenliğini sağlamaya ve Nesnelerin İnterneti işletim sistemleri oluşturmaya kadar her şeyi yapmak için kullanıldı. Bunlar için pazar ulusal sınırlara bağlı değildir.

Blockchain ve özgürlük!

Mobilitenin kısıtlandığı bir zamanda, teknoloji sektöründeki işler artık konum merkezli değil. Blockchain yetkililerin düzenleyemediği bir alan olduğundan, Türkiye’deki gözüpek girişimciler Türkiye’nin kısıtlamalarını tamamen atlayabilirler. Hükümetin liranın değerini destekleyeceğine olan inancının kaybı, kripto para birimlerine doğru bir göçü tetiklemiş olabilir. Ancak yatırımcıların ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlamazlar. Bunun yerine Türkler, hem fiziksel hem de kavramsal olarak Türk ulusunun sınırlarının ötesinde kâr sağlamak için teknolojinin sunduğu özgürlüğe bakmalıdır. Ve sonra belki bu kazançların bir kısmını birkaç kripto paralara koyabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Asiatimes.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku