Ambargolarla Ezilen İran Ekonomisinin Kurtuluşu Kripto Paralar Olabilir

0 31

İran Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir düşünce kuruluşu, ülkeye karşı yaptırımları aşmak için kripto para birimlerinin kullanılmasını teşvik eden bir çalışma raporu yayınladı. Ek olarak, rapor ayrıca hükümetin potansiyel olarak “kripto para birimlerinden günde 2 milyon ABD doları ve yılda 700 milyon ABD doları doğrudan gelir elde edebileceğini” iddia ediyor.

İstihdam Olanakları

Bir yerel medya kuruluşu tarafından bildirildiği üzere, raporun yazarları, İran’ın daha fazla Bitcoin madencilik çiftliği kurulmasına izin verirse ekonomisindeki istihdam fırsatlarını artırabileceğini söylüyor. Yazarlar raporlarında şunları iddia ediyor:

”Büyük madencilik çiftlikleri kurulursa, donanım ve yazılım ekipmanlarıyla ilgili izleme ve onarım, güvenlik, elektrik mühendisleri ve teknik personel için insan gücü istihdam etme ihtiyacı artacak ve bu da diğer sektörlerde daha fazla iş fırsatına yol açacaktır.”

Uzmanlar, “her megawatt elektrik tüketimi için yaklaşık dokuz kişinin doğrudan istihdam edildiğini” öne sürüyorlar.

Bununla birlikte, rapor, İran hükümetini kripto para birimi faaliyetlerini düzenlemeyi düşünmeye çağırırken, “İran’daki düzenlenmiş kripto para birimi faaliyetinin, yabancı paranın ülkeden çıkmasını önlemeye de yardımcı olabileceğini” belirtiyor.

Yaptırımları Aşmak

Tahmin edilebileceği gibi, rapor ayrıca kripto para madenciliğinin İran hükümetine yaptırımları aşması için neden eşsiz bir fırsat sağladığına da değiniyor:

”Yeni çıkarılan Bitcoinler kolayca izlenemediğinden, yerel ekonomik aktörler, uluslararası borsalarda halihazırda mevcut olanlardan daha fazla, tercih edilen yeni çıkarılan kripto para birimlerini kullanabilirler.”

Ayrıca raporda yazarlar, daha fazla kripto para madenciliği çiftliğinin kurulmasının İran’ın “elektrik kayıplarını azaltmasına” yardımcı olacağını iddia ediyor.

Sonuç olarak, rapor, İran hükümetini kripto para birimlerinin “toplu madenciliğini” ve “mümkün olduğunda elektrik santrallerinin yanında maden havuzları oluşturmasını” sağlamaya çağırıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku