İran Twitter CEO'su Jack Dorsey'in En Büyük Hayranını Tutukladı!
İran Twitter CEO'su Jack Dorsey'in En Büyük Hayranını Tutukladı!

İran Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin En Büyük Hayranını Tutukladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in 2,9 milyon dolarlık bir NFT’ye dönüştürdüğü ilk tweet’ini satın alan BRG Token CEO’su Sina Estavi, İran Organize Siber Suçları Araştırma Merkezi tarafından tutuklandı.

Uzun süredir takipteydi

Yetkililer tarafından yayınlanan resmi açıklamada, BRG Token CEO’sunun uzun süredir yasa dışı faaliyetlere karıştığı öne sürüldü. Resmi açıklamada şunlara yer verildi:

BRB Token adlı şirketin CEO’su ve bazı çalışanları, gerçekleştirdikleri yasa dışı faaliyetler nedeniyle ülkenin ekonomik sistemine zarar vermek ve dolandırıcılık suçlarından ötürü tutuklandı.

Estavi projesinin kurucusu Sina Estavi, evrakta sahtecilik, yanlıltıcı reklam kullanımı, birkaç cüzdanda yüksek token konsantrasyonu kullanmakla suçlanan token teklif projesi nedeniyle uzun süredir yetkililerin takibindeydi. Blockchain ve kripto para alanında aktif olan İran Blockchain Topluluğu, Fintech Forumu ve Computer Guild Union Organizasyonu gibi devlet tarafından tanınan üç özel kuruluş da BRG Token’ın kendi organizasyonlarının üyesi olduğunu yalanladı.

İran yeni yasaklar getirdi

İran Enerji Bakanlığı’nın elektrik sektörü sözcüsü, ev elektriği kullanan kripto para madencilerinin tespit edilmesi durumunda, ağır para cezaları ödemek zorunda kalacaklarını belirtti.

Yetkili isim Mostafa Rajabi Mashhadi, söz konusu para cezalarını ödemenin yanı sıra, Bitcoin madencilerin elektrik şebekesine verdikleri zararı da tazmin etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

İran Harekete Geçti: Ev Elektriği İle Bitcoin (BTC) Üretimine Ceza!
İran Harekete Geçti: Ev Elektriği İle Bitcoin (BTC) Üretimine Ceza!

İran ve enerji konusu gündemden düşmüyor. Bu yıl, İran’da elektrik arzı iki temel sorunla karşı karşıya: küresel ısıınma nedeniyle yağışların azalmasına bağlı olarak, hidroelektrik santrallerinin elektrik üretimlerinde azalma ve ev elektriği kullanarak kripto para madenciliği faaliyetlerin yapılması.

Mashhadi Rajabi, kripto paraların izinsiz madenciliğinin, yerel elektrik şebekesi ve transformatörlere zarar vermesi nedeniyle, elektrik temininde sorunlar ortaya çıktığını belirterek, Bitcoin madencilerin sonu gelmez faaliyetlerinin kesinlikle elektrik arzını zorlaştıracağını ve neden oldukları hasar nedeniyle kesinti olasılığı olduğunu vurguladı.

 

 

İran Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin En Büyük Hayranını Tutukladı!