Ekonomi Profesörü: Bitcoin (BTC) Taş Devrine Geri Dönüşü İfade Ediyor!
Ekonomi Profesörü: Bitcoin (BTC) Taş Devrine Geri Dönüşü İfade Ediyor!

Ekonomi Profesörü: Bitcoin (BTC) Taş Devrine Geri Dönüşü İfade Ediyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

New York merkezli Levy Economics üniversitesinde görevli olan ekonomi profesörü Jörg Bibow, Bitcoin (BTC)’i bir para birimi olarak görmediğini ve kripto para birimlerinin ‘taş devrine doğru devasa bir geri dönüş’ olduğunu söyledi.

Sıkı bir düzenleme gerek

Bllomberg ile yaptığı bir röportajda, Bibow, Bitcoin (BTC)’i bir para birimi olarak görmemesinin nedeni olarak, lider kripto para biriminin kara para aklama, terörizm, iklim değişikliği ve aşırı volatilite gibi hem yatırımcısına hem de topluma zarar verecek olumsuz yönlerine işaret etti.

Bibow, BTC’nin temelindeki Blockchain teknolojisinin finans sektörü için devrim niteliğinde olduğunu kabul ederken, kripto para sektörünün sıkı bir şekilde düzenlenmesi çağrısında bulundu. Bibow şunları ekledi:

Blockchain teknolojisini kesinlikle eleştiremem.Bu teknoloji, finansal sistem de dahil olmak üzere birçok ürün ve sektör için muhtemelen çok kullanışlıdır. Ancak bir para birimi olarak, Bitcoin (BTC)’in taş devrine doğru dev bir geri adım olduğunu düşünüyorum!

Bitcoin (BTC)’i Tamamen yasaklamak imkansız

 Bibow, Bitcoin (BTC)’in tamamen yasaklanmasının mümkün olmadığını, ancak yetkili kurumların finansal sistemi kripto paraların olumsuz etkisinden korumak için harekete geçebileceğini ifade etti. Bibow, sektörün düzenlenmesi için ülkeler arasında iş birliğine ihtiyaç olduğunu ve bunun sorunlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Ekonomist, bazı ülkelerin suç faaliyetlerini finanse etmek için hala BTC kullanabileceğinden, düzenlemenin daha da karmaşık olduğunu belirtiyor. Etkili düzenlemeler yapabilmek için  Bibow, kripto para birimlerinin  anonimlik yönünün de ele alınmasını istiyor. Hükümetlerin kripto para akışını izleyebileceğini, ancak bunun zaman alıcı olduğunu da ekliyor.

Bitcoin ve ekolojik kaygılar

Kripto sektörü, Tesla’nın çevre kaygıları nedeniyle Bitcoin ödemelerini askıya alma kararını tartışmaya devam ederken, Bibow, Bitcoin madenciliğinin giderek yenilenebilir enerjilere doğru ilerlediği fikrine katılmadığını söyledi.

Tesla’nın kararının ardından şirket, BTC’nin güç tüketimi hakkında yeterince araştırma yapmadığı için Bitcoin savunucuları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Kripto para madenciliği firması Core Scientific CEO’su Kevin Turner’a göre Tesla ve CEO Elon Musk, yenilenebilir enerjiye güvenen şirketlerle Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmeye başvurmalıydı. Şu anda bütün kripto para sektörü Elon Musk’ın Bitcoin’lerini satıp satmayacağı konusunda gergin bir bekleyişte.

Ekonomi Profesörü: Bitcoin (BTC) Taş Devrine Geri Dönüşü İfade Ediyor!