CoinShares Raporu: Bitcoin (BTC)'den Çıkan Yatırımcılar Buraya Yöneliyor
CoinShares Raporu: Bitcoin (BTC)'den Çıkan Yatırımcılar Buraya Yöneliyor

CoinShares Raporu: Bitcoin (BTC)’den Çıkan Yatırımcılar Buraya Yöneliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meltem Demirörs’ün baş stratejistliğini yaptığı kripto para veri şirketi CoinShares tarafından haftalık yayınlanan “Digital Asset Fund Flows” (Dijital Varlık Fon Akışları) raporu, özellikle Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin (BTC)’i salladığı bu günlerde, kripto piyasasının çok önemli bir değişim yaşadığını gösteriyor..

Bitcoin kan kaybediyor

Şirketin 17 Mayıs tarihinde yayınlanan raporuna göre, Bitcoin yatırım araçlarından 98 milyon dolarlık çıkış meydana geldi. CoinShares’e göre, bu rakam toplam AUM değerinin yüzde 0,2’sine denk geliyor, fakat bu, şimdiye kadar, haftalık bazda, ölçülen en büyük çıkış.

Raporda en göze çarpan noktalardan bir tanesi, özellikle Bitcoin’in çalkantılı bir dönem geçirdiği dönemde kurumsal yatırımcıların, başta Ethereum (ETH) olmak üzere altcoin’lere yönelmesi. Rapora göre, Bitcoin yatırımlarından çıkış yaşandığı bu süreçte ETH ve altcoin yatırımları 48 milyon dolar artış gösterdi.

Bu yatırımlardan da en büyük payı 27 milyon dolar ile Ethereum alırken, onu sırasıyla, Cardano (ADA) ve Polkadot (dot) takip ediyor. Cardano CEO’su Charles Hoskinson dün çok iddialı açıklamalrda bulundu. Afrika projeleriyle gündeme gelen şirket, milyonları değil milyarları kucaklamayı umut ediyoruz dedi.

Ethereum zirvede

CoinShares ayrıca, Mayıs ayının kurumsal Ether ürünleri için yatırım hacminin Bitcoin ürünlerini geride bıraktığı ilk ay olacağının öngörüsünde de bulunuyor. Rapor da bu konuyla ilgili şöyle deniliyor:

 ‘Veriler, yatırımcıların Bitcoin dışında, altcoin yatırım ürünlerine doğru bir çeşitlenme yaşadığını gösteriyor.’

Ethereum ve altcoin’lere kayan kurumsal yatırımcı, genel kripto para ekosistemindeki son eğilimleri yansıtıyor ve Bitcoin pazar hakimiyeti, 17 Mayıs itibarıyla üç yılın en düşük seviyesi olan yüzde 40’a düşmüş durumda.

Citi Bank ve JPMorgan gibi kurumlarr bu yıl sonu için 300 bin dolar fiyat tahmininde bulunmuştu. Bitcoin 65 bin dolar seviyesini geçtikten sonra, keskin bir düşüş yaşadı ve Musk’ın tutumu ile işler daha da kötüleşiyor gibi görünüyor.

CoinShares Raporu: Bitcoin (BTC)’den Çıkan Yatırımcılar Buraya Yöneliyor