IMF’den Kritik Bitcoin (BTC) Raporu: Endişe Duyuyoruz!

716

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından bugün atılan bir tweet’e göre, IMF’nin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ulusal para birimleri haline gelmesiyle ilgili endişeleri bulunuyor.

IMF, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin benimsenmesinin kestirme olduğunu düşünüyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), Bitcoin (BTC)’i ulusal para birimi olarak tanıyan El Salvador gibi artan sayıda ülke ve bunun dünya çapındaki operasyonlarını nasıl etkileyebileceği konusunda endişeli olduğunu belirtiyor. Twitter üzerinden bu endişelerini paylaşan IMF, konuya ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

Bitcoin gibi kripto varlıklar önemli risklerle birlikte gelir. Bunları ulusal bir para birimine eşdeğer kılmak, tavsiye edilmeyen bir kısa yoldur.

Honduras’ın bu hafta ilk kripto ATM’sini kurması, Küba’nın Bitcoin gibi kripto para birimlerini tanıyan ve düzenleyen en son ülke olması gibi son zamanlardaki gelişmeler küresel finans kuruluşunun endişelenmesine neden oldu. Küba, kripto para birimini tanırken, ülkenin uluslararası ticaretini ve havalelerini yasaklayan ABD ambargosunu atlayabilir. IMF ayrıca şunları da ekliyor:

Bazı ülkeler kripto varlıklarını ulusal para birimi olarak benimsemek gibi bir kısa yol ile cezbedilebilir. Birçoğu gerçekten güvenli, erişimi kolay ve işlem yapması ucuz. Ancak çoğu durumda risklerin ve maliyetlerin potansiyel faydalardan daha ağır bastığına inanıyoruz.

Kripto benimsemesi basit değil

IMF’nin gönderisinde kripto para birimlerinin finansal katılımı artırma, ödeme sağlayıcıları arasındaki rekabeti artırma ve sınır ötesi işlemlere izin verme potansiyeline sahip olmasından bahsediliyor. Ancak, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin benimsemenin göründüğü kadar kolay olmadığını da vurgulanıyor. Kurum, “dijital varlıkları sağlama ve düzenlemede hem kamu sektörünün hem de özel sektörün rolünün tanımlanması” gibi alınması gereken zor kararların yanı sıra çok büyük maliyetlerin olduğunu belirtiyor.

Kripto para birimlerinde değerinin önemli ölçüde dalgalanması riski her zaman bulunuyor. Örnek olarak, Bitcoin (BTC)’in değeri, iki ay sonra bu miktarın yarısından daha azına düşmeden önce Nisan ayında 65.000 dolar ile ATH’sine ulaştı. Ayrıca, kripto dünyası, Çin’deki madenciliğin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en son altyapı yasa tasarısının karşılaştığı zorlukları da gördü.

IMF’ye göre Bitcoin ve altcoin’lerin madenciliğinin ekolojik etkileri korkunç olabilir

IMF, paylaştığı tweet’lerde ayrıca, Bitcoin gibi kripto varlıklarının ulusal para birimleri olarak benimsenmelerinin, kapasitelerinde makro-finansal istikrar ve bütünlük, tüketicinin korunması ve çevrenin korunması için önemli tehditler oluşturduğunun altını çiziyor. Kurum, şunları da ekliyor:

Bitcoin gibi madenciliği yapılan kripto varlıklar, işlemleri doğrulayan bilgisayar ağlarına güç sağlamak için muazzam miktarda elektrik gerektiriyor. Bu gibi kripto varlıkları ulusal para birimi olarak benimsemenin ekolojik sonuçları korkunç olabilir.

Aslında, çevresel etki konusundaki endişeler, başlangıçta Tesla için Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi bırakan Elon Musk tarafından dile getirilmişti. IMF, kripto para birimlerinin ve onların altında yatan teknolojinin yararlı yönlerini bulsa da özellikle daha ucuz ve daha erişilebilir finansal hizmetler potansiyeli göz ardı edilmemelidir. Genel olarak, hükümetlerin istikrarı, verimliliği, eşitliği ve çevresel sürdürülebilirliği korurken bu hizmetleri sunmak için yeni dijital para biçimlerini kullanması gerektiğini düşünüyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku