Güney Amerika Ülkesi İlk Bitcoin (BTC) ATM’sine Kavuştu!

92

Merkezi, Honduras’ın başkenti olan Tegucigalpa’da bulunan bir Honduraslı şirket olan TGU Consulting Group’un ülkenin ilk Bitcoin ATM’sini kurduğu bildirildi. Bu ATM, kripto meraklılarının kimliklerini taramaya ve belirli kişisel bilgileri ifşa etmeye istekli olmaları koşuluyla yerel para birimini kullanarak BTC ve ETH satın almalarına olanak tanıyor.

Honduraslı şirket TGU, ülkedeki ilk BTC ATM’sini yerleştirdi

Cuma günkü Reuters raporuna göre, TGU CEO’su Juan Mayen, Honduras başkentinin ofis binalarından birine Bitcoin (BTC) ATM’sini kurma hareketine öncülük ediyor. “La bitcoinera” olarak bilinen ATM, Honduraslı şirket TGU Consulting Group tarafından Honduras’ın başkenti olan Tegucigalpa’daki bir ofis kulesine, yerel para birimi lempira’yı Bitcoin ve Ethereum’a çevirmek için erişim sağlamak için kuruldu.

Mayen, bunun Honduras’ta Bitcoin satın almanın ilk otomatik yolu olduğunu dile getiriyor. Ancak birçok yazılım geliştiricisi ödemeler için kripto para kabul ediyordu. TGU yöneticisine göre, birçok Honduraslı, bireysel olarak kripto para karşılığında nakit paralarını takas etmek zorunda kaldı. Ancak kitle kaynaklı platform Numbeo’dan elde edilen veriler, Honduras’taki suç düzeyini çok yüksek olarak gösterdiği için bu durum insanları kara para aklama gibi suçlara teşvik edebilir.

Latin Amerika ülkelerindeki Bitcoin benimsemesi devam ediyor

Bazı Orta Amerika ülkelerindeki milletvekilleri, pazar büyümeye devam ettikçe daha kripto yanlısı pozisyonlar alıyorlar. El Salvador, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’in, 7 Eylül’den itibaren yasal para birimi olarak kabul edilmesine hazırlık olarak şu anda ülke genelinde BTC ATM’leri kuruyor. Panama kongresinin en az bir üyesi, ülkenin BTC ve diğer kripto para birimlerini benimsemesi için meclise yasa tasarısında bulundu.

Bu gelişmelerin ışığında ABD şirketi Athena, El Salvador’un yeni kripto tabanlı ekonomisine 1500 Bitcoin ATM’si tedarik etmeyi planlıyor. Şirket, Twitter üzerinden Başkan Nayib Bukele’ye bin ATM’nin yeterli olup olmayacağını sorduğunda ise Başkan 1500 ATM istediğini söyleyerek cevap verdi. Kripto benimsemesi artarken, yazım sırasında BTC 48,998 dolar seviyesinde, Ethereum ise 3,249 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku