Samsung’dan Dijital Para Hamlesi: Şirket Projede Büyük Rol Oynayacak!

40

2021’in Temmuz ayında başlayan Güney Kore Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) projesi ivme kazanıyor. Ülkenin önde gelen gazetesi Korea Times tarafından hazırlanan bir rapora göre, projeye elektronik şirketi Samsung yardımcı olacak.

Samsung dijital para projesinde önemli bir rol oynayacak

Samsung, dijital para birimini (CBDC) destekleyecek platformu oluşturacak. Kore Merkez Bankası, Samsung’a ek olarak, Kakao adlı başka bir şirketin Blockchain tabanlı bir bölümü olan Ground X isimli  bir şirketin de projede yer alacağını bildirdi. Gazete, iddialarını desteklemek için yönetici pozisyonundaki bir kaynağa atıfta bulunarak şunları ifade etti:

Samsung Electronics kısa süre önce, test ortamındaki dijital para biriminin hayata geçirilesi konusunda araştırmalar yapacağını ve Kore Merkez Bankası ile ortaklık kuracağını açıkladı.

Güney Kore'de Sular Durulmuyor: Kripto Para Borsaları Tehlikede!
 

Samsung ve Kore Bankası temsilcileri, CBDC’lerin faydaları ve ülkenin ödeme sistemini iyileştirme potansiyelleri hakkında basına açıklamaalr yaptılar. Gazete, Samsung ve Merkez Bankası’nın Galaxy mobilde Blockchain sistemlerinin “kullanılabilirliğini” test edeceğini iddia ediyor. Özellikle, Kakao konsorsiyumu ve Samsung Group’un teknoloji Birleşimi, ülkeler arasındaki para transferlerini ve havaleleri kontrol etmeyi, CBDC’yi yayınlamayı ve dağıtmayı ve bunun sanal ortamlarda nihayetinde nasıl çalıştığını izlemeyi amaçlayan bir pilot program başlatacak.

Samsung, akıllı telefonlarıyla CBDC İşlevselliğini test edecek mi?

Rapor tarafından alıntılanan kaynaklar, projenin Samsung tarafında iki ana odak noktası olacağını söyledi: diğer cihazlara ödeme yapma kapasitesi ve olasılık. Şirket şu acıklamayı yaptı:

(…) internet erişimi olmayan dijital para birimini kullanarak cep telefonları aracılığıyla ödeme yapmak veya CBDC havalelerini diğer cep telefonlarına veya diğer bağlı banka hesaplarına göndermek odak noktası olacak.

Güney Koreli Dev Bankadan Çarpıcı Kripto Para Hamlesi!
 

Hedefler, şirketin BT birimi ve Escor adlı bir bağlı kuruluş tarafından gerçekleştirilecek. Gazetenin bildirdiğine göre, bu kuruluşlar merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile deneyler için prosedürleri üstlenecek. Görünüşe göre, Kore Merkez Bankası’ndaki üst düzey yetkililer, esas olarak varlıkların oynaklığı nedeniyle kripto para birimlerini ve mevcut finansal sistemleri iyileştirme potansiyellerini reddetti. Bununla birlikte, Çin’in kendi dijital para birimi dijital yuan, Asya’daki komşularını endişeye soktu. Güney Kore’nin CBDC’sinin geliştirilmesi, test aşamasında başlangıçta sanal bir ortamda çalışacak. Samsung ve dahil olan diğer ortaklar, sorunları, hataları ve projenin teknik sınırlamalarını araştıracaklar. Daha sonra, 2022’nin ortalarında proje “çevrimdışı ödemeler”, e-ticaret, havaleler ve diğer uygulamalara odaklanacak. CBDC’nin özel bankalarla işbirliği içinde geliştirilen gelişmiş gizlilik özelliklerine de sahip olacağı iddia ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Newsbtc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku