IMF El Salvador’un Bitcoin Kararına Tepki Gösterdi: Sorun Yaratabilir!

33

Bitcoin (BTC) karşıtlığı dünya genelinde ivme kazanırken, Miami konferansında Latin Amerika ülkelerinin yıldızı parladı. El Salvador, lider kripto para birimini ulusal para ilan etti. Ancak, uluslararası Para Fonu (IMF) El Salvador‘un Bitcoin’i ülkede yasal para haline getiren kanun hamlesine karşı çıktı. Kurum, yaptığı açıklamada bu adımın mali ve hukuki açıdan bir takım sorunlara  neden olabileceğini belirtti.

El Salvador’un Bitcoin kararı sorunlar yaratabilir

Uluslararası Para Fonu IMF, bugün yaptığı açıklamayla kripto para dünyasını heyecanlandıran El Salvador’un Bitcoin kararına olumsuz baktığını duyurdu. Açıklamanın, El Salvador başkanı Nayib Bukele’nin IMF yetkilileriyle yapacağı toplantı öncesinde gelmesi de dikkat çekti. IMF yetkilisi Gerry Rice, toplantıya girmeden gazetecilerin sorularını cevapladı ve yaptığı kısa açıklamada şunları vurguladı:

El Salvador’un Bitcoin (BTC)’i ulusal para olarak kabul etmesi, makroekonomik, mali ve hukuki açıdan birçok sorunu beraberinde getirebilir. Çok dikkatli analiz edilmesi gereken bir konu. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ülkedeki yetkililerle görüşmelerimize devam edeceğiz.

El Salvador’un 3 yıla yayılmış bir ödeme takvimi olacak şekilde IMF’den 1 milyar dolarlık kredi istediği ve taraflar arasındaki görüşmelerin de Mart ayından bu yana devam ettiği belirtiliyor.

Sırada Panama var

El Salvador hükümetinin Bitcoin’i ulusal para birimi olarak ilan etme sürecinde olduğu haberini takiben, Panamalı kongre üyesi Gabriel Silva, Panama’nın Bitcoin (BTC)’i benimseyen sıradaki ülke olabileceğini belirtti. Panama kongre üyesi Gabriel Silva, Panama’nın Bitcoin (BTC)’i benimseyen ülkelerden biri olabileceği hakkında şöyle bir tweet paylaştı:

Bu önemli. Panama bu yarışta geride kalamaz. Gerçek bir teknoloji ve girişimcilik merkezi olmak istiyorsak kripto paraları desteklemeliyiz. Mecliste sunmak üzere bir teklif hazırlayacağız. Eğer bu konuyla ilgileniyorsanız, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Panama Bitcoin (BTC)’i Ulusal Para İlan Etmeye Hazırlanıyor
 

Silva, ulusun bir “girişimcilik merkezi” haline gelmesini sağlamak için “gerçek teknolojiyi” karşılamanın önemini vurguladı ve tweet’ini yurttaşlarına teklife katılmaları için açık bir çağrı ile sonlandırdı.

 

Kaynak Reuters.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku