El Salvador Volkan Enerjisi İle Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapacak!

20

Latin Amerika ülkesi El Salvador‘un başkanı Nayib Bukele sözünü tutarak, lider kripto para birimini ülkede ulusal bir para birimi haline getirdi. Başkan şimdi de bir jeotermal enerji şirketinin Bitcoin madencilerine gerekli tesisleri sunması için çağrıda bulunuyor.

Başkan Bukele talimat verdi

Başkan, Çarşamba günü paylaştığı bir tweet’te, devlete ait elektrik şirketi LaGeo’nun başkanı Mynor Gil’e, ülkenin volkanik kaynakları kullanılarak, Bitcoin (BTC) madenciliğini “çok ucuz, yüzde 100 temiz, yüzde 100 yenilenebilir ve 0 emisyonla” yapılması için talimat vereceğini söyledi. enerji” ülkenin volkanlarından. Firma, San Vicente ve Chinameca’da yeni tesisler inşa etme planlarını duyurarak El Salvador’da Ahuachapán ve Berlin bölgelerinde bulunan iki jeotermal enerji santralini işletiyor.

Bitcoin madenciliğinde yeni boyut

Ülkenin enerjisinin yarısından fazlası yenilenebilir enerjiden geliyor ve jeotermal kaynaklı kapasiteye sahip. El Salvador 23 aktif yanardağa yer alıyor. Bu da  200 Megawatt’tan fazla enerji demek. Ancak raporlar, El Salvador’un jeotermal güç potansiyelinin 644 MW’a yakın olduğunu gösteriyor, bu da LaGeo’nun şu anda mevcut enerji üretiminin yaklaşık yüzde 31’ini kullandığı anlamına geliyor. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi verilerine göre, Bitcoin yılda 116,7 terawatt saatten fazla elektrik kullanır.

El Salvador’un Bitcoin madenciliğine çözüm sunması, Bukele’nin son birkaç gündür üstlendiği uzun bir kripto para yanlısı eylemler listesinin ortasında geliyor. Geçen hafta sonu Miami’deki Bitcoin 2021 konferansında El Salvador başkanı, bir video yoluyla katılımcılara, ülkede Bitcoin’i yasal para birimi yapmak için bir yasa tasarısı sunacağını söyledi. Teklif, dün erken saatlerde ülkenin Yasama Meclisi’nde üstün bir çoğunlukla kabul edildi.

Sırada PAnama mı var?

El Salvador hükümetinin Bitcoin’i ulusal para birimi olarak ilan etmesinin ardından, Panamalı kongre üyesi Gabriel Silva, Panama’nın Bitcoin (BTC)’i yasal bir para birimi ilan edecek sıradaki ülke olabileceğini belirtti. Silva,  şöyle bir tweet paylaştı:

Bu önemli bir gelişme. Panama bu yarışta geride kalamaz. Gerçek bir teknoloji ve girişimcilik merkezi olmak istiyorsak kripto paraları desteklemeliyiz. Mecliste sunmak üzere bir teklif hazırlayacağız. Eğer ilgileniyorsanız, benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku