Belirsizliğe Rağmen Küresel Kripto Para Borsaları Bu Ülkeye Akın Ediyor

53

Birkaç küresel kripto borsası, ülkedeki düzenleyici belirsizliğe rağmen Hindistan pazarına girmeyi düşünüyor. Reuters kaynaklarına göre bu borsalar arasında Kraken, Bitfinex ve KuCoin yer alıyor. Bir kaynak, bu şirketlerin Hindistan kripto para piyasasını ve giriş noktalarını daha iyi anlamak için şimdiden görüşmelere başladıklarını söyledi. Bu borsalardan biri satın almayı düşündüğü bir Hintli firma için durum değerlendirmesine başlamış olsa da diğer ikisi hala seçeneklerini araştırıyor. Ülke içinde kendi yan kuruluşlarını kurmayı veya yerel bir firma satın almayı düşünüyorlar. Bu arada, bu pazara giriş değerlendirmeleri, Hindistan’daki belirsiz bir düzenleyici ortamın tam da ortasında cereyan ediyor.

Hindistan kripto para piyasası

Mart ayında Hindistan hükümeti, kripto para birimlerinin yasaklanmasını öneren bir yasa tasarısını parlamentoya sunma niyetindeydi. RBI daha önce 2018’de böyle bir yasağı yürürlüğe koymuştu, ancak Mart 2020’de Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından iptal edildi. Ancak, önerilen mevzuatın kaderi şu anda belirsizliğini koruyor. Bunun dışında Hindistan’ın ülkeye girmek isteyen kripto para borsaları için özel bir kuralı yoktur.

Potansiyel yasağın karşıtları, bunun gelişmekte olan ekonominin yenilikçi potansiyelini boğacağını savunuyorlar. Endüstri kaynaklarına göre, Hindistan’da 100 milyar rupi (1,37 milyar dolar) üzerinde bir değere sahip 15 milyon kripto yatırımcısı var. Diğerleri, kripto para birimlerinin yurtdışındaki Hintlilerin paralarını eve göndermeleri için en uygun maliyetli yol olacağını savunuyor.

Yetkililer: finansal sistemi istikrarsızlaştırabilir

Ancak yetkililer, zenginlerin ve suçluların servetlerini dijital olarak saklayacaklarından endişe ediyor. Ayrıca dijital kanallardan spekülatif fon akışlarının finansal sistemi istikrarsızlaştırabileceğine dair endişeler var.

Hindistan’da hangi sonucun geçerli olabileceğine dair tüm belirsizliğe rağmen, kripto para borsaları bu piyasaya girişleri kaçırmak yerine kazanmak için risk almaya değer olduğunu düşünüyor. Hindistan’da faaliyet gösteren yabancı kripto borsası Vauld’un CEO’su Darshan Bathija konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer veriyor:

Ödüllerin, bu küresel firmaları Hindistan pazarına çeken algılanan risklerden daha ağır bastığı açık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku