Ünlü İskoç ve Japon Ekonomi Profesörleri: Bin Yılda Bir Gerçekleşen Parasal Bir Devrim Yaşıyoruz

0 1

Önde gelen ekonomistler insanların parayı kullanma biçimleri açısından büyük bir değişime doğru gittiğini ve dijital para birimleri gün geçtikçe daha çok benimsenirken nakit paranın artık zamanla kaybolacağını iddia ediyorlar. 

Japonyanın önde gelen gazetelerinden Japan Timesa göre Chiba Eyaletindeki Reitaku Üniversitesinde Ekonomi ve İşletme profesörü olan Masashi Nakajima ve eski bir Japonya Merkez Bankası (BoJ) yetkilisi

“Yaklaşık 1000 yıl önce Çinde ilk kez kağıt para kullanılmaya başlandı ve artık bunun sona doğru yaklaştığını ve dijital para birimlerinin insanlık için yeni bir çağ başlattığını görüyoruz.”

Çin hükümetin dijital yuan projesinin son test aşamalarında ve Pekin tokenın kış olimpiyat oyunlarından çok önce hazır olmasını ve 2022 Şubat ayının başlarında piyasaya sürülmesinde kararlı görünüyor.

Çin kripto para dünyası için de bir ağırlık merkezi olmaya devam ediyor. Eylül 2017deki devlet baskısına rağmen dünyanın en büyük kripto para borsalarından bazıları hala Çinin elinde kalırken birçok Bitcoin ve altcoin madencisi hala bu ülkede bulunuyor. Çinde de BTC ve altcoine yatırım oranı hala yüksek

Aynı medya kuruluşu   Hiromi Yamaoka iismli farklı bir ekonomistten şu alıntıyı da paylaştı:

“Çin dijital para birimine dünya çapında doğru hamleleri teşvik etti. Merkez bankaları yeni sistemler konusunda temkinli bir duruş sergilerken Çin şaşırtıcı bir hızla bunu başardı”

Bu arada Nakajimanın “siber saldırılara ve sahteciliğe karşı blok zinciri dahil olmak üzere teknolojideki gelişmelerin” dijital para birimlerinin “icat edilmesine büyük ölçüde katkıda bulunduğunu” “insanların artık dijital para birimlerini akıllı telefonlarıyla istedikleri zaman her yerde kullanabileceklerini” söyledi.

İskoç profesör: Parasal bir devrim yaşıyoruz

Japon uzmanların yorumları bir İskoç ekonomi tarihçisi yazar ve Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü profesörü Niall Fergusondan sadece birkaç hafta sonra geldi:

“O kadar çok yönlü bir parasal devrim yaşıyoruz ki çok azımız onun tam boyutunu kavrayabiliyoruz.”

Ferguson devrimin koronavirüs salgını tarafından hızlandırıldığını sözlerine ekledi.

Ferguson ayrıca BTC konusunda

“Joe Biden yönetimi Çin tarzı bir dijital dolar yaratmaya çalışmak yerineBitcoini Amerika Birleşik Devletleri finans sistemine entegre etmenin faydalarını tanımalı.” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku